Среща в Икономическата библиотека: Георги Стоев за Бастиа -19 май 2011 г.
ИКОНОМИЧЕСКАТА БИБЛИОТЕКА НА ИПИ И БМА
среща-дискусия на тема:
„ФРЕДЕРИК БАСТИА – 210 ГОДИНИ СЛАВА, НЕПРИЕМАНЕ, НЕИЗВЕСТНОСТ И ВЛИЯНИЕ“
Лектор – Георги Стоев
Клод Фредерик Бастиа (1801-1850) e френски либерален икономист, писател, законодател, защитник на свободната търговия и свободата на предприемачеството, които според него са решаващите условия за установяването на социална хармония.
Своите трудове Бастиа пише в навечерието и в разгара на „Пролетта на народите” – революциите, които разтърсват Европа през 1848-1849 г.: Икономически софизми (1845), Законът (1850), Икономически хармонии (1850). Пет от най-известните му произведения: „Държавата”, „Законът”, „Собственост и закон”, „Това, което се вижда, и това, което не се вижда”, „Петиция от производителите на свещи” на български език са публикувани в сборника, озаглавен „Държавата”
Фредерик Бастиа с основание е посочван за предвественик на австрийската икономическа школа. Неговите идеи са видими в теориите на такива видни икономисти като Лудвиг фон Мизес, Джеймс Бюкенан и Вилфредо Парето.
Лекцията на 19 май 2011 г. беше посветена на 210-та годишнина от рождението на Клод Фредерик Бастиа – „бард на една икономическа школа”.
Георги Стоев разчупи шаблона на подобни представяния, като не започна от биографичните данни, а представи своята гледна точка за значението на икономическите идеи на Бастиа, за тяхната непреходност.
Според Стоев в творчеството на Бастиа се „открива комбинация между добро перо и академична сила”, което придава допълнителна действена мощ на творбите му.
Бастиа илюстрира действието на стопанската логика на разбираем и за неикономистите език. Най-известни са неговите „Икономически софизми“ – сборник с памфлети, статии и писма, които осмиват стопанските заблуди и узаконените привилегии на епохата. Темите са повече от актуални и днес: защита на местните производители, протекционизъм, преференции за различни производители, увеличаване на заетостта и защита на труда.
Особено внимание бе отделено на философията на правото, която Бастиа развива. За повечето хора името на Бастиа се свързва предимно с икономическите му идеи и защитата на свободата на личността. Георги Стоев разгледа и приноса на французина за развитието на философията на правото.
Логическият похват на reductio ad absurdum (довеждането до абсурд), не само блестящо е използван от Бастиа, но може би и днес си остава най-добрият начин да обориш всекиго, който провежда или иска да провежда политика, задушаваща и потъпкваща свободата.
Гледната точка на Георги Стоев за „непреходното” в творчеството на Фредерик Бастиа можете да чуете на https://ime.bg/Stoeff.MP3
Георги Стоев е управляващ съдружник в Индъстри Уоч Груп – водещ изследователски център в областта на икономиката и икономическата политика в България, който основават в началото на 2004 г. заедно с Лъчезар Богданов и Асенка Христова.
Образованието си получава в Английската гимназия в София, Университета в Лувен (Белгия), а след това и в ИПИ, където започва професионалната си кариера.
Стоев е част от кръга икономисти, които през последните десетина години упорито настояват за ниски данъци, пропазарни реформи, минимално държавно присъствие в стопанството. В момента живее в Пловдив. Заедно с д-р Фридрих Баерзакс „списват” Вот Х – сайт за политическо и икономическо ориентиране.
Библиотеката е съвместна инициатива на Института за пазарна икономика и Българската макроикономическа асоциация и се осъществява с подкрепата на Фондация Америка за България.