Представяне на първото годишно изследване „Регионални профили: показатели за развитие 2012” – материали, 8 ноември 2012 г.
- На 8 ноември 2012 г. в пресклуба на БТА беше представено първото издание на изследването „Регионални профили: показатели за развитие 2012“.
Материалите, раздадени преди началото на пресконференцията посветена на представянето на „Регионални профили: показатели за развитие 2012”, можете да откриете тук.
Те предоставят в синтезиран вид информация за основните заключения от направения анализ, както и препоръките на екипа на ИПИ за подобряване на конкурентоспособността на областите. Изследването се прави за първи път от екипа на Института за пазарна икономика и неговите партньори от Microstat Analytics с цел да се представи социално-икономическото състояние на областите в България към средата на 2012 г. и тяхното развитие от 2000 г. досега.
Повече за проекта
Анализът представя социално-икономическото състояние и развитие на областите в България въз основа на 57 индикатора, обединени в осем категории – икономика, инфраструктура, бизнес среда, демография, образование, здравеопазване, околна среда и социална среда. Изследването съдържа както икономически и социален портрет на всяка една от 28-те области, така и тематични анализи върху следните теми:
- нива на местни данъци и такси;
- тенденции в основното и средното образование;
- възприятия за бизнес средата и условията на живот в областите;
- клъстерен анализ на 28-те области (групиране по сходства и различия).
Изследването дава отговор на важни въпроси като:
- Какво прави едни области по-развити или проспериращи, а други – по-бедни или изоставащи?
- В кои области корупционните възприятия са най-високи?
- Кои са областите с най-привлекателна среда за развитие на бизнес?
- Къде негативните демографски тенденции са най-остри?
- Кои области си приличат по своето развитие и защо?
Подкрепата за инициативата „Регионални профили: показатели за развитие“ на Институт за пазарна икономика (ИПИ) е осигурена от Фондация „Америка за България“. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на ИПИ и не отразяват непременно вижданията на Фондация „Америка за България“ или нейните партньори.