Честит рожден ден, професор Фридман!
В понеделник тази седмица (31.07.2006), един от най-изтъкнатите защитници на свободния пазар и индивидуалната свобода през изминалия век – Милтън Фридман – навърши 94 години.
Дългогодишният му изследователски интерес е насочен в областите микро- и макроикономика, икономическа история и статистика. Заключенията и изводите, до които достига, емпирично доказват по-високата ефективност на икономиката, при ограничена намеса в нея от страна на държавата. Милтън Фридман също така се счита за основоположник на монетаризма и по-точно възкресител на количествената теория на парите като инструмент на икономическата политика и детерминанта на инфлацията.
В по-конкретен план основните му достижения са свързани с:
-
Емпирични доказателства, че наличието на лицензионни режими кореспондира с по-високи цени за крайния потребител, отколкото те биха били ако нямаше пречка на входа от страната на предлагането;
-
Доказателства, че потреблението на домакинствата зависи не от годишния им доход, както твърди Кейнс, а от очаквания доход през целия им живот;
-
Доказване на икономическата(1) целесъобразност от наличието на платена доброволна армия и незадължителна военна служба;
-
Обосноваване на необходимостта от въвеждане на ваучерна система в образованието като предпоставка за повишаване на неговото качество и оптимизиране на извършваните разходи чрез създаване на условия за конкуриране на образователните институции една с друга;
-
Емпирични доказателства, че нивото на цените зависи от паричното предлагане (което в повечето държави се определя от централната банка) и следователно, че чрез печатане на пари като източник на средства за финансиране на бюджетни дефицити, държавата може да генерира или ускори инфлацията.
Заради задълбочената изследователска и активната си преподавателска дейност през годините, Милтън Фридман е отличен с редица от най-значимите награди, между които и тази за икономически науки на Шведската банка в памет на Алфред Нобел:
-
1951 г. – Медал “Джон Бейтс Кларк” (за забележителни постижения в сферата на икономиката от изследователи под 40 години);
-
1976 г. – Нобелова награда за икономика;
-
1988 г. – Президентски медал за свобода;
-
1988 г. – Национален медал за наука.
Американският икономист все още се радва на отлично здраве и продължава да бъде непоклатим защитник на необходимостта от минимум държава и свободен капитализъм като единствените гаранти за икономически просперитет и социален мир.
Професор Фридман и Румен Овчаров
Трудно би могла да бъде намерена, каквато и да е прилика между двамата.
Все пак, тъй като министър Овчаров в свое изказване преди около десет дни(2), в желанието си да намери някакви аргументи в подкрепа на идеята му за държава – още по-голям енергиен монополист, се позова на професор Фридман, бихме искали да направим кратко уточнение чрез негови собствени думи:
“Когато правителството … се опитва да пренареди икономиката или да помогне на определени интереси, разходите са по линия на неефективност, липса на иновации и загуба на свобода. Правителството трябва да бъде рефер, а не активен играч.”
Милтън Фридман
Предполагаме, че министър Овчаров не познава изследванията и заключенията, до които е достигнал професор Фридман през своята дългогодишна кариера. На неговото внимание, както и на всички останали, които са заинтересовани да научат защо някои държави просперират и хората в тях живеят по-добре, отколкото в други, предлагаме следната книга:
“ The Essence of Friedman ”
Hoover Institution Press, Stanford University, Stanford, California, 1987
Редактор: Kurt R. Leube
––––––––––––––––––––
(1) Освен положителните чисто икономическите аспекти, преминаването към доброволна армия разширява и прилагането на фундаментална общочовешка ценност като правото на свободен избор, чиято стойност трудно би могла да бъде измерена.
(2) Конференция на тема “България и политиката на енергийна сигурност”, организирана от Института за регионални и международни изследвания, 25.07.2006 г.