Правна и институционална рамка на тютюна и тютюневите изделия
2018
В настоящето изследване се разглежда законовата регламентация на тютюна и тютюневите изделия, като целта е да се откроят основните правни и институционални предизвикателства пред незаконната търговия и контрабандата на тютюневите изделия в страната. За тази цел е проследен тютюна от етапа на засаждането му като растение до превръщането му в годен за употреба и продажба тютюнев продукт, който е основна суровина за производството на широк набор от тютюневи изделия.
2018
В настоящия анализ ИПИ се фокусира в голяма степен върху облагането на цигарите, тъй като именно цигарите заемат 90% от пазара на тютюневи изделия в света и генерират огромната част от публичните приходи – през 2015 г. в рамките на ЕС приходите от акцизи върху цигарите са представлявали 90% от общите акцизни приходи върху тютюневите изделия. Конкретно в рамките на ЕС данъчната тежест върху тютюневите изделия се формира както от акцизите, така и от наложения данък върху добавената стойност (ДДС). Тук напълно естествено акцентът е върху акцизите, тъй като именно те са специфичният или иначе казано, отличителният данък върху тютюневите изделия и налагат по-голямата тежест – над 60% от крайната цена на цигарите в ЕС се формира именно от акцизите .
Дисекция на обществените поръчки (2007-2015 г.)
2017
В България, обаче, обществените поръчки често са свързани със скандали за корупция, клиентелизъм, непрозрачност, прахосване на обществени средства и некачествено изпълнение. Отворените данни за всички обществени поръчки, проведени в периода 2007-2015 г., дават възможност да се направят различни разрези на харченето на обществен ресурс.
УСПЕХИТЕ И ПРОВАЛИТЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ ПРАВИТЕЛСТВА
2008-2013
Изследването „Успехите и провалите на българските правителства” анализира конкретен аспект от работата на централната и областните администрации чрез преглед на одитните доклади на Сметната палата на Република България. Четвъртото издание на изследването допълва първото (от 2008 г.), второто (от 2011 г.) и третото (от 2012 г.) с нови 50 одитни доклада. Така обновеният анализ включва общо 747 одита и обхваща 15 години – от 1998 до 2012 г.
Фискални правила: преглед на литературата, приложение и препоръки за България
2012
Какво са фискалните правила, какъв е смисълът от използването им, и защо тяхната употреба на практика, а не просто формалното им имплементиране, е важна за България?
България в международните класации 2014: 90 мерки за икономически растеж
За шеста поредна година Институтът за пазарна икономика, с подкрепата на Фондация за свободата „Фридрих Науман”, прави преглед на редица международни индекси и анализира мястото на България в тях.
Представянето на България в международните класации за пореден път демонстрира липсата на осезаем напредък в подобряването на икономическата среда, повишаването на ефективността на публичните услуги, ограничаването на корупцията и като цяло – подобряването на условията за живот и бизнес в страната.
Прегледът очертава необходимите стъпки за по-добро представяне на страната ни в бъдеще. Той показва еднозначно връзката между социалното и икономическо развитие на отделните страни и тяхното място в класациите – първенците имат едни от най-високите средни доходи на човек от населението.
- България в международните класации 2013: 87 мерки за икономически растеж
- България в международните класации 2012: 84 мерки за икономически растеж
- България в международните класации 2011: 77 мерки за икономически растеж
- България в международните класации 2010: 69 мерки за икономически растеж
- България в международните класации 2009: 70 мерки за икономически растеж
Други анализи и публикации по темата:
- България и МВФ – какви ще са резултатите от преговорите? | 2007
- Крие ли рискове за България неусвояването на еврофондове? | 2007
- Защо обществените поръчки са един от основните източници на корупция в България? | 2007
- Кампания: Разходите на българската държава
Други публикации:
Оптималният размер на държавата
2009
Какво твърдят защитниците на протекционизма и къде са присъщите противоречия?
2007