Докладът на вътрешния финансов контрол
Безспорно положителен е фактът, че докладът на Агенцията за вътрешен финансов контрол е достъпен чрез Интернет (http://www.advfk.minfin.bg/files/docs3_2004.pdf), който вчера бе приет за сведение от Министерския съвет. Интересно би било сравнението на доклада за 2004 г. с този за по-миналата година, но за това са необходими специални усилия и повече време.
Засега можем да си позволим само следните коментари.
-
В общи линии нарушенията на финансовата дисциплина са, макар и не съществено, по малко от миналата година.
-
И преди и сега най-значителни са нарушенията по линия на закона за обществените поръчки. Около 350 милиона през 2003 г. и около 329 милиона лева за 2004. Така или иначе става въпрос за около 1% от БВП.
-
Както и през по-миналата, така и миналата година държавният вътрешно финансов контрол е предотвратил около 10 на сто от злоупотребите и е възстановил също около 10% от онова, което е разкрил.
-
Макар и да не е юридически правилно да се сумира по този начин, общо откритите нарушения са за 571 милиона лева през 2004 г. Тази стойност се равнява на 1,5-2% от БВП. По наши предположения, приблизително толкова или по-малък е и обемът на “черната” икономика (организираната престъпност) в икономиката на страната. Това ще рече, че злоупотребите с пари на данъкоплатците са равен по обем проблем на обществото, на гражданите и фирмите и че в системата на публичните финанси са заложени извори на корупция, които не се запушват по някакъв смислен начин.
-
Съставянето на пълна картина е много трудно. Това произтича от непълнотата на отчета. Например, за да знаете колко са значими нарушенията по линия на обществените поръчки, ще трябва да ги сравните с нещо, най-вече с обема на самите поръчки. Но информация за този обем няма. Друг казус е да се сравняват случаи на злоупотреба, но за това би трябвало да знаете не колко са планираните проверки и с колко е преизпълнен плана (за което има данни), а колко са всички поръчки и да ги сравните с онези, които са донесли нарушения за 329 милиона лева.
-
Списъкът от коментари може да бъде продължен.
© Коментарните материали от Прегледана стопанската политика са обект на авторско право. При използванетоим е задължително позоваване. Абонаментна такса дава право да се препечатватматериали от бюлетина (за абонамент: [email protected]).