Г-н Христосков vs. паразитните предприемачи
Преглед на стопанската политика – Word Format (Word Format)
В последния брой на Бюлетина на НОИ (виж повече ) г-н Йордан Христосков, управител на НОИ, се включва в дебата за бъдещето на НОИ, който ИПИ инициира. Реториката на г-н Христосков разкрива по недвусмислен начин неговото отношение към конституционния принцип на свободата на стопанска инициатива, предприемачите и пазарното стопанство.
Ето как вижда управителят на НОИ някои от предприемаческите решения:
„Освен това в повечето случаи „спестените“ пари от осигуровки не се инвестират, а се потребяват от тези работодатели по най-паразитен и примитивен начин.“
Според г-н Христосков един от резултатите или поне цел на инвестициите са работните места (?!):
„Ако се инвестираха досега, къде са тогава работните места?.“
Г-н Христосков явно е открил начин за увеличение на данъците, което да намалява само нерегистрираните доходи. Освен това е станал откривател и на trade off между квази-фискалния произвол и сивата икономика:
„Вярно е, че разполагаемият доход на работниците и служителите ще намалее заради личната осигурителна вноска и данък общ доход, но това намаление ще бъде за сметка на укритите доходи.“
Според управителя на НОИ увеличеното данъчно облагане и съответно преразпределение на доход не води до намаляване на предприемаческите стимули. Това, че доходът се взима принудително от един и се дава на друг се отразява по някакъв положителен начин на икономическата динамика (?!):
„Не е вярно обаче, че така се свива потреблението и съответно бизнесът, защото под формата на трансфери към възрастното население осигурителните вноски пак отиват за потребление и то в по-голяма степен за потребление на стоки от местно производство.“
Г-н Христосков вижда като един от положителните резултати от увеличените данъци и трансфери следното:
„Нещо повече, ако се повишат пенсиите, ще се намалят неформалните трансфери вътре в домакинството от работещите към пенсионерите.“
Не смятаме за нужно да доказваме теоретичните грешки в горните цитати; несъстоятелността на твърденията по-горе изглежда пределно ясна. По-скоро обръщаме внимание на читателите на враждебното отношение към бизнеса на управителя на НОИ, както неговото непризнаване на основния морален принцип в свободното общество: Никой няма право да отнема доход, собственост и лични права от друг без неговото съгласие.