ИПИ, Въпроси към кандидатите за управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), 03 юли 2023 г.

ДО

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА КОМИСИЯТА ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

ДО

ЧЛЕНОВЕТЕ НА КОМИСИЯТА ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

ОТНОСНО:   Въпроси към кандидатите за управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК)

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

Институтът за пазарна икономика от години работи за подобряване на системата на здравеопазване в България, като извършва анализи и отправя препоръки за развитието на сектора. Според нас здравната система се нуждае от ключови реформи, които да гарантират качествени здравни услуги за пациентите чрез адекватно разпределяне на ресурсите и оптимално остойностяване и заплащане за извършените дейности . Считаме, че българският пациент все още не е заел полагащото му се място в процеса на вземане на решения в здравеопазването, като представянето му в Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от една пациентска организация е крайно недостатъчно за това.

Управителят на НЗОК е една от ключовите фигури в общественото здравеопазване у нас, като от него се очаква да управлява финансирането на здравни дейности за над 7 милиарда лева годишно. Уменията за финансово управление и контрол и способността за формиране на визия за стратегическо развитие на здравния сектор са от особено значение за тази позиция. Считаме, че висотата на длъжността предполага тези умения трябва да надграждат стриктното спазване на законодателството с разбиране и амбиция за повече ефективност, ефикасност и постигане на дългосрочните цели на здравната политика. С оглед на гореизложеното бихме искали да отправим следните въпроси към тримата кандидати за управител на Националната здравноосигурителна каса по време на изслушването им съгласно правилата за избор на управител:

  1. Как възнамерявате да осигурите работата по извършване на адекватен финансов контрол върху здравноосигурителната дейност, по-специално върху отчитането на извършените дейности в болничната помощ и тяхното заплащане?
  2. Каква е Вашата позиция относно мястото и ролята на НЗОК при договарянето на цени и обеми на медицинските дейности с БЛС  с оглед предотвратяване на лобистки интереси на заинтересовани лица и групи в договорния процес?
  3. Как възнамерявате да гарантирате защитата на правата на пациента при предоставянето на медицинска помощ в лечебните заведения, сключили договор с НЗОК?
  4. Предвиждате ли да инициирате промяна в политиката по лекарства, заплащани от НЗОК?
  5. Смятате ли, че е налице структурен дисбаланс в общите разходи на НЗОК, изразяващ се в сравнително висок дял на разходи за болнична помощ и разходи за лекарствени средства? Ако да, имате ли визия за промяна на структурата на разходите чрез ограничаване на относителната тежест на тези две групи?  
  6. Според Вас докога ще се използват клиничните пътеки за финансиране на дейностите в болничната помощ? Има ли готовност НЗОК да промени метода на заплащане на дейностите и услугите в този ключов здравен подсектор?
  7. По Ваше мнение каква е ролята на управителя на НЗОК по отношение на използването на цялата информация, с която НЗОК разполага, за анализ и предлагане на по-добри управленски решения в системата на здравеопазването?