Ние ще гласуваме,
защото можем,
защото искаме,
защото вярваме, че има смисъл
ИПИ ви призовава да гласувате
Последни поръчки
Никой вече наивно не вярва, че точно преди изборите управляващите ще изневерят на практиката да харчат. Все пак, надявахме се, че поне в условията на криза това прахосване ще се ограничи, или поне ще е по-разумно. Данните за изпълнението на бюджета не показват подобно поведение.
Нека проследим предизборното заиграване на управляващите.
Алтернативен подход за намаляване на цените
На 1 юли се случиха няколко интересни събития в икономиката: цените на природния газ, дневната електроенергия, топлоенергията и вътрешноевропейските телефонни услуги паднаха. Отраз. И при всички благодарение на решение на държавен или междудържавен орган, а именно Държавната агенция за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и Европейската комисия.
Избори и задачи: двадесет години по-късно
От края на 1989 г. до изборите през юни 1990 г. основното предизвикателство бе да се прозре какво да се прави следващите пет десет години. За онова какво в действителност се случи, институтът разказа в Анатомията на прехода (Сиела, 2004 г.)
Ран: Още данъчно потисничество. И е ненужно за вдигане на приходите*
Защо слабо мнозинство (219-212) от членовете на американския Конгрес гласува най-голямото увеличение на данъците в американската история миналия петък, под предлога, че е било гласуване за спасяването на климата?
Нова книга: Витолд Гадомски - Лешек Балцерович
Книгата описва живота и постиженията на Лешек Балцерович, както и съвременната история на Полша - от тежката икономическа криза през 80-те до приключилите с успех пазарни реформи. Описва както политическите и обществени промени, така и промените в манталитета на поляците, които правят възможно приемането на реформите въпреки високата цена, която трябва да заплатят.
ПОКАНА: България в международните класации (70 мерки за повишаване на благосъстоянието в България)
Къде е България в международните класации? Как се развива в последните години и защо? Кои са добрите примери по света? Какви реформи трябва да направи България, за да е на челните места? Как можем да станем просперираща, свободна и с висок жизнен стандарт страна?
Новото правителство ще има задачата да взема бързи и трудни решения в неясна обстановка. То няма право на грешки. Необходимо е извършването на реформи, които са доказали положителния си ефект, направили са страните богати и свободни.
Разходите на тройната коалиция
Преди няколко дни бяха публикувани данните за изпълнението на бюджета през месец май – това се случи с известно закъснение, което е трудно обяснимо, особено броени дни преди изборите (веднага се появиха интерпретации, че данните са „лоши” и съответно се крият). Е, данните не бяха скрити, но от друга страна едва ли са повод за особена гордост у управляващите.
Иконометричен поглед върху политическите убеждения
С наближаването на изборите прогнозите за вота стават все повече, и дори толкова плашещо близки, че създават илюзията за неизбежност на резултатите. Това, което не трябва да забравяме е, че основополагащото на политическия избор са не друго, а политическите възгледи.
Качествено управление
... Средният резултат на България по всички показатели е 0,3, което, въпреки, че е над средата, е доста нисък резултат в сравнение с този на другите европейски държави. Особено ниски са стойностите по показателите върховенство на закона (по-ниски от тези на Румъния и Черна гора) и контрол върху корупцията (по-ниски от тези на Румъния, Сърбия и Македония), а най-високият резултат България получава при качеството на регулаторните режими. България има нужда от добра нормативна база и нейното спазване, малка и ефективна администрация и изкореняване на корупционните практики по всички етажи на властта.
Цитат на седмицата (бр. 433)
"Една от причините да искам малка държава е, че когато имаме голяма държава, бизнесмените я превземат"
Ново филмче: Милтън Фридмън – Силата на пазара: Моливът
Продължителност: 2,15 мин.