Министерството на финансите наскоро оповести данните за изпълнението на консолидирания бюджет до края на месец май. Временният излишък достига почти 1.85 млрд. лв., което е над 3.3% от прогнозния брутен вътрешен продукт за 2007 г.
Изпълнението на бюджета през май
И местната власт е от значение...
Многократно е ставало въпрос за въздействието на административните пречки в лицето на лицензионните режими и бюрокрацията върху бизнес-средата и доходите. Обикновено сме разглеждали регламентите на централно ниво, без да обръщаме внимание на това, което е прието от общинските съвети и следва да се прилага на местно ниво.
Огледайте се! Земята е плоска!
Плоският данък набира все по-голяма популярност. Естония беше първата страна в Европа, която въведе плоската ставка през 1994 година и ето че сега - 13 години по-късно, идеята за плоско данъчно облагане е приложена на практика в повече от 10 страни на Стария континент. България е една от малкото страни в Източна Европа, които все още не са предприели тази стъпка.
Дългият път към свободен достъп до информация от обществения сектор
Ако наскоро сте пътували по пътя от София до Бургас с кола, то има голяма вероятност малко след средата на пътя, да Ви е спрял служител на КАТ. Не за да Ви провери документите или да Ви глоби за превишена скорост, според новите изменения на Правилника за движение по пътищата, а за да Ви задължи да участвате в анкета, провеждана от Агенция “Пътища”.
Индексиране на заплатите в частния сектор – има ли смисъл?
След неколкоседмични преговори синдикатите и работодателските организации стигнаха до консенсус относно препоръчителния индекс на увеличение на заплатите в частния сектор. Първоначалните искания на профсъюзите бяха този процент да бъде над 18%, докато офертата на работодателите беше 9.6%.
Поредното отлагане на реформи. Този път е НАП
През изминалата седмица на вниманието на обществеността изплуваха леко позабравените проблеми около Националната агенция по приходите (НАП). Една от тях беше поредното отлагане на стартирането на единната информационна система.
Скачаме ли или пълзим?
Правителството има фискалната възможност да поеме по-високите заплати в публичната сфера благодарение на натрупаните (и натрупващи се) бюджетни излишъци и приходи от приватизацията. Проблемът е, че такъв темп на раздаване на пари едва ли може да се поддържа продължително време, както показва и опитът на Унгария.