Тази есен безспорно е изборна. Населението избра местна власт. Политиците избраха властта над тях. Има такава власт и това е безграничната, безконтролна и безотчетна власт на главния прокурор. Ако политиците се страхуват от някого, това е именно от него, затова предпочитат на този пост да стоят сговорчиви и зависими хора. И двата вида избори преминаха като просташко потупване в гърдите кой е по-демократ от другия. А зад тези афиши стоят празните приказки на лидери най-вече, лишени от държавническа мисъл и познание. Налага се да им припомним, че демократичните избори, били те и на главен прокурор, не се изчерпват с формална процедура, а най-вече със съдържание.
Избор като всеки друг и всичко друго
Крива на доходите – образованието и заетостта като път за борба с бедността
Диалогът около доходите на домакинствата често се съсредоточава около динамиката на средните заплати, които обаче са твърде абстрактно понятие, отдалечено от реалния опит на хората. Далеч не всички доходи са от заплати, а средна заплата не получава почти никой работещ. По тази причина, настоящата статия представя поглед към пълното разпределение на доходите според последните достъпни индивидуални данни от изследването на доходите и условията на живот (EU-SILC) на НСИ и Евростат.
Отворено писмо до премиера Бойко Борисов за данъчна децентрализация
Отворено писмо относно необходимостта от преотстъпване на част от приходите от облагането на доходите на физическите лица на общините
Покана от ИПИ: Алтернативен бюджет за по-високи доходи
Вече 17 поредни години Институтът за пазарна икономика (ИПИ) представя Алтернативен държавен бюджет. Той се изготвя въз основа на убедеността ни, че държавната намеса и преразпределение през бюджета трябва да са ограничени, публичните разходи трябва да са ефективни, а процесът на бюджетиране да е предвидим и прозрачен.
Икономиката през третото тримесечие: прегряване, циклично забавяне или структурни проблеми
Данните за стопанската динамика през третото тримесечие, макар на пръв поглед противоречиви, започват да разкриват все по-ясна тенденция за структурни промени. Накратко, вътрешното потребление постепенно измества износа като двигател на растежа, а инвестициите в основен капитал продължават да стагнират. Ето кратък обзор на случващото се в няколко щрихи:
Имущественото неравенство: неоправдани страхове
Експертите от американския CATO Institute наскоро публикуват доклад за имущественото неравенство, който обръща внимание на неоправданите твърдения, че свободните пазари водят до притеснителна концентрация на ресурси у най-богатите. Особено след публикацията на бестселъра на Тома Пикети „Капиталът в 21 век“ мнозина общественици разглеждат имущественото неравенство като основен проблем на развитите икономики. Ф
Отворено писмо относно превишаването на правомощията на ИВСС спрямо БХК
Предсрочното условно освобождаване на австралийския гражданин Джок Полфрийман породи безпрецедентна атака срещу съдебния състав, постановил решението. Както ИПИ писа по-рано, министър председателят, главният прокурор, министърът на правосъдието и отделни министри, политици, журналисти и граждани сатанизираха съдиите и особено председателя на съдебния състав Калин Калпакчиев.