Настоящият материал отправя поглед към различни примери за икономически популизъм и регулации, които имат директен ефект върху стопанската активност и социалната среда в страната. Дискутираните примери съвсем не са изчерпателни, но целят да представят картината в много различни човешки дейности – от споделената икономика до социалните дейности, в които се наблюдава разрив между реалните нужди/решения и наличната нормативна рамка. Макар в разгледаните казуси действията на стопанските субекти често да са на ръба или дори отвъд закона, по-задълбоченият поглед показва, че те обикновено не са правонарушения по своя характер.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Барон Мюнхаузен, пари от хеликоптери и други фантазии за избягване на икономическата криза
Пандемията и мерките за ограничаване на здравните последици от нея неминуемо имат икономическа цена. Ограниченията на личния, социалния и стопанския живот са внезапен и напълно неочакван шок, който блокира създаването и потребяването на стоки и услуги. Неизменно в подобни ситуации възниква очакването държавата да влезе в ролята на спасител от последна инстанция, да замести частния сектор и с вливане на публичен ресурс да компенсира и предотврати тежкия икономически спад. В България, както и в други страни по света, не угасва вярата, че всеки проблем може да се реши с повече държавни харчове за стимулиране на доходи и потребление.
Извънреден коментар по извънредния закон
Някои очевидни несъвършенства на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение
Очакваните икономически мерки продължават да се обсъждат
Две седмици след началото на извънредното положение започнаха да се изясняват икономическите мерки за краткосрочна подкрепа (няколко месеца) на бизнеса в резултат на пандемията от коронавирус. Целта на тези мерки е да осигурят краткосрочна подкрепа на засегнатите компании, тъй като шокът е от страната на предлагането, за да не се стигне до фалит и загуба на работни места на иначе финансово стабилни компании и ефектът да прелее към вътрешното търсене. Ефективността на помощта може да се разглежда в няколко направления – фокус, обхват, адекватност и навременност. От различни изказвания на представители на правителството до момента се обсъждат следните мерки:
Силните и слабите страни на столичната икономика на фона на пандемията
В рамките на изминалата седмица, с подкрепата на ИПИ, Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции изготви анализ на последиците за столичната икономика от епидемията от коронавирус и обобщение на възможните мерки, които могат да бъдат предприети за тяхното облекчаване. Тук представяме най-важните заключения от икономическия аспект на анализа и допълнителни коментари.
Карта: Население на една аптека
Спред регистъра на аптеките, поддържан от агенцията по лекарствата, аптеките в страната са 3814. В 17 общини няма нито една аптека, а в други 37 има само една аптека.
Повече от половината аптеки са съсредоточени в големите градове - в София са почти 1000, в Пловдив - над 230, а по повече от 100 аптеки има и в Бургас и във Варна. Интересно е, че Несебър е на пето място с 91 аптеки.