През последната седмица бяха публикувани данните по области за 2018 г. от годишната статистика на заетостта и разходите за труд. Тази статистика е особено интересна, тъй като тя идва от отчетите на компаниите и съответно е изчерпателна, за разлика от наблюдението на работната сила например, което е извадково проучване. Общата картина за 2018 г. е известна – наетите лица съвсем леко се увеличават и вече са около 2 320 хил. души, а средната заплата в страната нараства с над 10%. През 2018 г. средното възнаграждение у нас варира от 752 лв. в област Благоевград до 1 586 лв. в столицата София. Разбивката по сектори и по области обаче е достъпна едва сега и е особено интересна.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Хронология на предизвестения провал на идеята за „специален“ прокурор
През тази седмица министър-председателят заяви, че е необходим „абсолютно независим прокурор“ (явно за премиера един магистрат не е зависим или независим, а съществуват степени на не/зависимостта), който да разследва главния прокурор при съмнения за извършено престъпление. Според премиера, това щяло да отговори на препоръките на Венецианската комисия и да се изпълни в бързи срокове.
Отворено писмо на ИПИ и неправителствени организации относно избора шеф на КПКОНПИ
Относно: Процедура по избор на председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ)
Първи поглед към PISA и ролята на бедността и неравенството в образованието
Публикуването на резултатите от Програмата за международно оценяване на учениците (известна повече с английското си съкращение PISA) неизбежно възкресява дебата за качеството на българското училищно образование и постиженията на учениците. И този път обаче той се фокусира върху ролята на училището и образователните политики, докато много от ключовите фактори, които предопределят резултатите – условията в семейството, бедността, неравенството – остават настрана.
По-висок кредитен рейтинг: 8 извода за икономическата политика
В края на миналата седмица международната рейтингова агенция Standard&Poor’s Global Ratings повиши дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута от 'BBB-/A-3 до 'BBB/A-2' с положителна перспектива. Накратко, агенцията аргументира действието с постигането на икономически растеж без натрупване на външни дисбаланси, добрите бюджетни показатели и напредъка по пътя към Механизма на обменните курсове (ERM 2).
Позиция на 4Liberty относно предложението на Европейската комисия за увеличена прозрачност на ценообразуването по веригата на доставките на храните
Европейската комисия предлага завишено, ежеседмично и ежемесечно, ценово докладване на повечето земеделски продукти. Според Европейската комисия, мярката ще противодейства на липсата на прозрачност и информационната асиметрия[1] по веригата на доставки на храните и ще засили позициите на фермерите, осигурявайки точни и навременни пазарни данни. Очаква се, че повече прозрачност ще позволи вземането на по-информирани решения от страна на заинтересованите, което ще повиши и конкуренцията в сектора.