В социалната политика, едно от понятията с които се спекулира най-често е „работещ беден“, най-вероятно поради обяснимата несправедливост някой да работи, а да не може да свързва двата края. Към объркването около това понятие се добавя и обстоятелството, че битуват няколко различни определения, според които броят на работещите бедни в България варира в рамките на стотици хиляди души. По тази причина, в настоящия текст ще разгледаме основните характеристики на работещите бедни въз основа на последните достъпни данни за 2017 г. от изследването на доходите и условията на живот (EU-SILC) на НСИ и Евростат.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Корупционният отечествен фронт
През настоящата седмица ГЕРБ и така наречените патриоти предложиха действащия главен прокурор за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ). ДПС се присъедини към номинацията с изразителен глас на подкрепа.
Алтернативен бюджет за по-високи доходи (2020 г.)
За 17-та поредна година Институтът за пазарна икономика представя Алтернативен държавен бюджет с ниски данъци
Тенденции и рекорди на пазара на труда в навечерието на 2020 г.
Държавният бюджет за 2020 г. безспорно поставя фокус върху доходите. Покачването на заплатите в публичния сектор с 10%, ново по-сериозно увеличение на учителските заплати (+17%) и вдигане на пенсиите (+6,7%) са основните котви. На този фон обаче е важно да видим какви са по-дългите трендове и какви са последните развития на пазара на труда. Кой задава темпото в заплащането? Догонва ли частният сектор заплатите в обществения? Кои области поставиха рекордите през тази година?
Становище на ИПИ по проекта за Национална програма за развитие на България 2030
На 28 октомври 2019 г. ИПИ изпрати становище относно проект на визия, цели и приоритети на Национална програма за развитие на БЪЛГАРИЯ 2030. Представяме резюме.