И в тазгодишното издание най-високите оценки както за икономическото, така и за социалното развитие са за столицата. Проследяването на представянето на отделните регионални данни в различните категории обаче показва, че редица други области заслужават признание за развитието на една или друга сфера от икономическия и социален живот. Вижте по-долу кои области се открояват като добър пример в отделните категории и защо.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Промените в Закона за КПКОНПИ – какво казва конкретиката
Трайно впечатление прави липсата на механизми за обжалване на действията на КПКОНПИ предвид разширените правомощия. И докато хората основателно искат да заситят чувството си за справедливост дори и в стил „Богатите също плачат”, рискът това да прерасне във „Всички плачат, но богатите на власт - най-малко” е голям.
РЕГИОНАЛНИ ПРОФИЛИ: Показатели за развитие (2018)
ИПИ публикува новото издание на изследването "Регионални профили: Показатели за развитие"
Правителството не знае или не признава защо ЕК глобява БЕХ
По Коледа наистина стават чудеса. Истинско чудо е, че Европейската комисия налага глоба на „Български енергиен холдинг“ (БЕХ) и неговите дъщерни дружества за доставка на газ „Булгаргаз“ и за газова инфраструктура „Булгартрансгаз“ („групата БЕХ“) в размер на едва около 77 млн. евро.
Управлението на риска при конкуриращи се здравни фондове
Селекцията на риска е сериозен проблем, с който се сблъскват здравноосигурителните системи с конкуриращи се застрахователи. Ако българската система се насочва по пътя към избор на здравен модел с множество застрахователни дружества, които да се конкурират при предоставянето на основния пакет здравни услуги, проблемът с изравняването на риска следва да бъде решен.
Здравните системи работят по-добре в условия на конкуренция
Качеството на здравните услуги и удовлетвореността от тях са пряко свързани с наличието на конкуренция в сектора и възможността здравноосигуреното[1] лице (ЗОЛ) да избере както застрахователно дружество, така и доставчик на медицински стоки и услуги. Това е заключението от изготвения от ИПИ анализ „Модели за финансиране на здравеопазването: Възможности за България”.