Краткият отговор е – тя е прекалено голяма. Огромна като брой структури, многочислена заради броя на съдии и прокурори спрямо населението и разхищаваща заради почти двойно по-високия брой несъдебен персонал спрямо европейската практика.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Защо трябва да се броим по-често
Одобряването на Закона за преброяването, който урежда следващото изчерпателно преброяване на населението през 2021 г., от Министерски съвет тази седмица дава повод отново да напомним за важността на прецизните и навременни данни за изграждането на добри политики. Единственото изчерпателно изследване на населението и жилищния фонд представлява основата на почти цялата останала статистическа информация, която ползваме, и по тази причина е време да се замислим дали не трябва да я обновяваме по-редовно.
Кого да покрия и как – това е въпросът!
Специфична характеристика на всяка здравна система е нейното покритие – множество изследвания показват, че колкото по-близо до пълното покритие е постигнато, толкова по-добри са здравните резултати на населението, както и икономическите му перспективи. Какво обаче точно се има предвид под покритие?
Разделението между Севера и Юга в България
От години чакаме изграждането на тунела под прохода Шипка най-после да се случи или поне да започне, но той все остава в бъдещето. През 2013 г. дори имаше осигурено безвъзмездно европейско финансиране по оперативна програма „Транспорт”, което обаче беше спряно заради сериозни забавяния. През 2015 г., след изгубването на евросредствата, правителството реши, че строителството изцяло ще бъде поето от националния бюджет, обходът към тунела ще бъде готов до края на 2016 г. и през 2017 г. вече ще започне и изграждането на самия тунел.