Можем да обобщим, че последните седмици, макар и да не дават много поводи за оптимизъм, потвърждават направените наблюдения за отстъплението на демокрацията у нас, видимите зависимости между определени институции, медии и кроникапиталисти. Това, което често се пропуска, е, че олигополният пазар на завладяващите всъщност е изключително нестабилна структура.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Горива и акцизни складове – колеги, нямаме новина
Концентрацията на собствеността не е достатъчно доказателство за ограничаване на конкуренцията, най-малкото заради административните и финансовите изисквания за лицензиране на данъчен склад, но със сигурност е повод за бъдещи проверки. Вярно, както институциите, така и народните представители вече можеха да са направили това, което зависи от тях - все пак са имали повече от пет години на разположение, но по-добре късно, отколкото никога.
Диспропорциите между електоралния вот и парламентарното представителство
Пропорционалните избирателни системи целят максимално приближение на парламентарното представителство до предпочитанията на обществото. За разлика от мажоритарните, където често малко под половината гласоподаватели остават непредставени, пропорционалните системи обикновено успяват да преведат относително точно вота в парламентарна структура.
Конкурс за стажанти в ИПИ за периода май-юли 2017 г.
Период на стажа: 2 май – 28 юли 2017 г.
Спорни трудови вълнения
Правните очаквания, които се създават в обществото, водят до правни разочарования, ако не са скрепени с действията на институциите по надзор, контрол и отчетност. Полезно би било преди да правим поредните неприложими или дори протиоконституционни норми, г-жа Манолова да организира една съвместна среща между Инспекция по труда, представителите на работниците и служителите, и работодателите, на която да се обсъдят основните трудности при сега действащото законодателство.
Колко е важен един университет за демокрацията в Европа?
Атаката срещу Централноевропейския университет в Будапеща от страна на правителството на прикрития (или не толкова) диктатор и фашист Виктор Орбан е поредният хвърлен камък срещу демокрацията в Европа. Въпросът тук дори не е за академичната автономия; въпросът е за призрака на популизмо-фашизма, който не само броди от няколко години в Европа, но и вече придобива плът и кръв.
Регионалните различия в България и страните от ЕС
Последните данни за развитието на европейските региони нееднозначно показват, че България далеч не е единствената страна, в която регионалните различия са първо, значителни и второ, се задълбочават. На практика липсват примери за страни, които да успяват да постигнат едновременно повишаване на благосъстоянието и в най-бедните, и в най-богатите си райони, което в същото време да доведе до видима вътрешна конвергенция.
Конкурс за студентско есе на БМА (2017)
Българска макроикономическа асоциация обявява конкурс за студентско есе на БМА за 2017 г.
на тема "Икономическият и паричен съюз на ЕС в следващото десетилетие?"