Въпреки гръмките намерения и планове през последните няколко години за реформа във висшето образование с финансиране според качеството, управляващите отново затънаха в собствените си регулаторни разбирания. Поредното отстъпление от тясното свързване на образованието и пазара на труда още повече задълбочава проблемите в системата.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Плоският данък – кулминация на прагматични данъчни реформи
Макар и твърде бавен, този подход на данъчни реформи се оказа изключително успешен и устойчив именно поради обстоятелството, че е базиран на рационални и прагматични основи. Заслужава си да запазим този прагматичен подход, и то не само в данъчната политика, за да избягваме фатални грешки в бъдеще.
Да спи спокойно корупцията – задава се само предизборен съдебен реформизъм
Един от основните дефицити в обществото е липсата на върховенство на правото. Нека видим какво предлагат системните играчи, т.е. основните получатели на доверие от страна на гласоподавателите, в своите предизборни програми за справяне с този проблем чрез промени в съдебната система или нарицателната вече съдебна реформа.
Премиера на книгата „Плосък данък в България – предистория, въвеждане, резултати”
На 14-ти март 2017 г. Институтът за пазарна икономика, в партньорство с Фондация „Фридрих Науман”, ще представи книгата „Плосък данък в България – предистория, въвеждане, резултати”.
Все повече, все по-малки български общини
Окрупняването на общини не може да се разглежда като панацея на проблемите на регионалното развитие, но текущата раздробеност прави адекватното провеждане на регионална политика невъзможно във все повече региони на страната.
Европейски индекс на конкурентоспособността – инструкции за употреба
Прегледът на част от особеностите на RCI ясно показва проблемите и опасностите от механичното цитиране на изводите от този тип доклади; в най-добрия случай то може да доведе до непълно разбиране на реалното им послание, а в най-лошия – до пълна дезинформация.