Икономическият растеж у нас след кризата изостава и не догонваме "връстниците" в региона. На фона на тежкия популизъм у нас и постоянните политически турболенции, тази констатация е изключително важно да бъде изведена на преден план.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Законопроектът „Кунева 2“
В началото на март бе публикуван вторият „Антикорупционен“ законопроект, изготвен от екипа на вицепремиера Меглена Кунева, след като първият бе отхвърлен от Народното събрание през септември 2015 г. В настоящата статия ще направим кратък преглед на предисторията, същността и някои основни разлики между двата законопроекта.
Какво би станало, ако майчинството се обвърже с минималната заплата
Решаването на демографските проблеми и подпомагането на семействата не трябва да става с краткосрочни и икономически неефективни мерки (т.е. с по-високи помощи), а с дългосрочни цели за повече възможности за детска грижа, работа и по-високи доходи.
Износът генерира икономическия растеж през 2015
Икономическият растеж през 2016 г. най-вероятно ще разчита на вътрешното потребление и инвестициите за сметка на, в най-добрия случай, по-бавен ръст на износа спрямо 2015 година. Въпросът е доколко вътрешното търсене и частните инвестиции (предвид очакваното намаление на публичните инвестиции) ще бъдат достатъчно силни, за да „изтеглят” икономиката на страната.
Драги направи „всичко възможно”, на ход са политиците
Реакцията на пазарите показва, че възможностите на ЕЦБ вече достигат своя лимит. Погледът, за съжаление, се отправя към политиците. Както всички в ЕС знаем, това е съвсем друг вид проблем.
ИПИ препоръчва: „Икономически ефекти от културните фестивали”
Представяме ви резултатите от изследване, инициирано от Индъстри Уоч Груп ООД и Фондация Бауерзакс, което представлява опит за създаване на приложна методология за оценка от ефектите на услуги, които нямат стопански характер. Пилотното изследване е концентрирано върху фестивала Нощ/Пловдив 2015.