Данните за БВП през последното тримесечие са очаквано добри, но въпросът е до каква степен това се дължи на ударното правителствено харчене в края на миналата година и до каква - на възстановяване на частното потребление и инвестиции.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Как да сравняваме трудовите доходи и БВП в различните страни
Проблемът с твърдението от началото на статията обаче не е просто в данните. Този аргумент изхожда от разбирането, че БВП е някаква собственост на експертите и политиците и те следва да решат как да го разпръснат из обществото. Ако разглеждаме икономиката като наука, която изучава човешките действия, то тази насока на размисъл е безсмислена. Нещо повече, тя е и вредна, защото постоянно набива в съзнанието на обществото, че бедността не е резултат от пречките пред създаването на богатство у нас, а следствие от някаква грешка в разпределението на доходите.
„Министерството на културата дава шанс на театрите”
С това заглавие Министерството на култура обяви, че ще „даде шанс” на осем държавни театъра, които генерират голям преразход на средства и ще покрие загубите им през 2015 г. от собствения си бюджет. В това действие на правителството има няколко проблема.
Наследството е лошо, а бъдещето - светло*
Управляващите имат едновременно надежди, че икономиката ще ги изненада приятно, докато бюджетният дефицит намалява. В същото време доверието, на което разчитат политиците за по-висок растеж, е силно разклатено и е по-вероятно ситуацията да се влоши, отколкото да се подобри.
Втора поредна силна година за пазара на труда
Прави впечатление, че въпреки повишаването на минималната работна заплата през 2015 г. на две стъпки, средното възнаграждение в някои от областите, където заплатите са най-ниски (като Видин, Кюстендил и Кърджали), нараства по-бавно от средното за страната. В същото време броят на наетите в тези области намалява.
Държава отделена от държавата
Настоящия коментар е подтикнат от притеснението, че народните представители на България /които са изразител на основната форма на представителство/ нямат достъп до информация за най-сериозния банков фалит за последните 15 години. Фалит, който носи след себе си последици за държавния бюджет и за цялото общество.
Пенсиите на ход
Неотдавна ИПИ участва в сравнителен анализ на пенсионните системи в три страни от региона на Централна и Източна Европа – Словакия, Полша и България. Сравнителното проучване анализира текущото състояние на пенсионните системи в трите страни, ефектите от реформите в последните няколко години, както и потенциалните мерки, които могат да бъдат направени за финансовото балансиране на системите.