Мине се не мине известно време и удобната дъвка ”пропорционален (плосък) или прогресивен подоходен данък” отново се качва на дневния ред на обществото. Това обикновено се случва около избори, като инициатори на дебата традиционно са политици от левите партии или представители на академичната общност с леви убеждения.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Сивата икономика на правителството
Икономическото понятие за ефективност не е приложимо към „обществените блага“ и т.нар. „правителствени услуги“, така добре представени като разход на време миналата седмица от ИПИ. Доставката им има известна ефикасност – т.е. правилно (съответно на регламентите, които ги определят) и навременно използване на ресурсите за постигане на заявените цели. При това целите рядко се обсъждат и анализират. Характеристика на “публичните услуги” е следната:
Болниците с най-високи нива на дълговете продължават да трупат загуби
В продължение на анализа на финансовото състояние на държавните компании, направихме преглед на финансовия резултат и задълженията на болниците за 2013 и 2014 година. Включени са 69 болници, които са с над 50% държавно участие. За 11 от тях нямаме данни за 2014 г., а за две – и за 2013, и за 2014 година.
ИПИ търси старши икономист и правен експерт
Институтът за пазарна икономика (ИПИ) разширява дейността си и търси старши икономист и правен експерт. ИПИ е сред водещите мозъчни тръстове в България с повече от 20-годишна история. Мисията на ИПИ е да развива и защитава пазарните подходи за преодоляване на предизвикателствата, пред които гражданите на България и в региона се изправят.
Енергийно бедните – новото оправдание на КЕВР*
За намаляване на бедността като цяло са необходими по-добро образование, по-гъвкав пазар на труда и по-добра бизнес среда, която да привлича нови инвеститори и да създава нови работни места. В противен случай бедните ще си останат бедни, КЕВР ще продължи да се оправдава със „социалната поносимост” на цената на тока, а държавата ще продължи да натиска цената надолу, най-малкото защото предпочита да дава пари за пътища и вътрешна сигурност, отколкото за социални помощи.
Плосък мозък: кой какво не помни и не разбира за пропорционалния данък
"Било взето без широко обсъждане" (решението за въвеждане на плосък данък), твърди директорът на Института за икономически изследвания на БАН в едно представяне на техен доклад от тази седмица. Всъщност това обсъждане започна през декември 1997 г. и завърши декември 2007 г., като ефектите от реформата се наблюдават и оценяват до ден днешен.
Ще бъдат ли регулирани и представителите по индустриална собственост – трети опит
През последните години представителите по индустриална собственост няколко пъти се опитаха да наложат правила и ограничения в професията, подобни на регулациите в други свободни професии. Много пъти сме писали за вредите от подобно законодателство и случаят тук е същият.
Инфографика: Относителен дял на заетите според образованието им
Повече от половината лица с основно, начално и по-ниско образование са икономически неактивни. Заетостта сред висшистите е 2,75 пъти по-висока от тази сред хората с основно, начално и по-ниско образование.
ИПИ организира кръгла маса по подготвяното ТПТИ
На 27-ми май 2015 г. Институтът за пазарна икономика организира кръгла маса по подготвяното Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) между ЕС и САЩ. Целта на организирания публичен дебат бе да разсее някои от разпространените митове около преговорите и ще спомогне за по-добро разбиране на темата в българското общество.