През последните години, след като се разбра колко хора работят в МВР (припомняме, че допреди 2010 г. бройката не беше известна, дори и за хората от властта), усилено се заговори за реформи в структурата и най-вече - за намаляване на броя на заетите. Пет години по-късно броят на полицаите наистина е намален (със 16%), но разходите не са падали под 1 млрд. лв. на година, като всяка година над 80% от тях са за персонал.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Малка великденска приказка за народни представители, договори и банки
Между Коледа и Великден народните представители се активизираха не само да представляват, но и да станат приятели на народа. Не съм сигурен дали те знаят историята на Жан-Пол Мара, издателя на в-к L'Ami du peuple, известен със заплахите си да разкъса сърцето на Лафайет, да изгори краля жив и да раздаде на бедните имуществото на богатите. Но някои закони, които те предлагат за обсъждане, са също толкова радикални, макар и в сложни и слабо разбираеми области като гражданския процес и кредита.
Инфографика: Вдигането на осигуровките до 2028 година
Предложенията на управляващите ще вдигнат общата данъчноосигурителна тежест с 2,87 процентни пункта. По този начин от 2028 г. държавата ще лишава работещите от близо 36,5% от разходите, които работодателят прави за тях.
Новите диктатури*
В последните десетилетия се появиха нови форми на диктатури, базирани на манипулиране на информация вместо на масово насилие. Тази статия разглежда компромисите и техниките на съвременния диктатор. Такива диктатори могат да съществуват с употребата на съвсем малко насилие в условията на умерени икономически проблеми. Икономическите кризи често предизвикват увеличение в цензурата и пропагандата.
Преференциалните цени на тока са като горещ картоф – никой не ги иска
Докато през миналата седмица номинираните за членове на Комисията за енергийно и водно регулиране излагаха своите виждания как да се закрепи финансовото състояние на НЕК, тази седмица министерствата на икономиката и енергетиката обмислят как да отворят още една пробойна в бюджета на компанията. Идеята – големи индустриални предприятия да заплащат по-ниска от сегашната цена за задължения към обществото, не е нова, но е силно противоречива по редица причини.
Развитието на регионите и безсилието на местната власт
„На дневен ред е децентрализацията.” – това бяха едни от последните думи от встъпителното слово на президента Росен Плевнелиев на срещата на Съвета за развитие на регионите и националната инфраструктура. През трите часа дискусия, които последваха това изказване, думата „децентрализация” не беше спомената нито един път.
Как задлъжнялостта на правителството се отразява на бизнеса
През март 2015 г. ЕЦБ публикува доклад относно макроикономическото влияние на забавянето на публичните плащания върху бизнеса. В редица страни в и извън еврозоната размерът им е значителен и е обект на правителствени стратегии и програми. Непредвидените забавяния на плащанията, както и тези, които не се изчистват редовно, могат да се окажат сериозна пречка за бизнеса най-вече по отношение на неговата ликвидност и печалби, а оттам и да забавят икономическия растеж.
Публична дискусия: Как да създадем икономически растеж?
Събитието ще се проведе на 20 април 2015 г., Хотел Хилтън София, бул. „България“ № 1, зала „Мусала“