Плоския данък се превръща в удобната „дъвка” в предизборните дебати, която позволява да се бяга от наистина проблемните и трудни теми. Това, което статистиката до момента показва за пропорционалния (известен още като плосък) данък върху доходите, е, че той работи успешно вече повече от шест години: генерира постоянен ръст на приходите от този данък в бюджета и стимулира хората да работят повече и да декларират доходите си.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Вдигането на осигуровките ще реши ли проблемите на пенсионната система?
Последните седмици отново се заговори за „наложителната” нужда от вдигане на осигурителните вноски за пенсия. Хорът на защитниците е предвождан от служебният министър на труда и социалната политика Йордан Христосков, който през последните години, независимо от своето амплоа, последователно апелира за вдигане на осигуровките.
В омагьосания кръг на субсидираната заетост
Отново сме свидетели на харченето на милиони за предприемане на неефективни действия в даден сектор, без да се обръща внимание на същината на проблема. При липса на интерес за предприемане на дългосрочни политики проблемът с безработицата (както и други наболели въпроси) намира само повърхностно решение за кратък период.
Предложението на ДКЕВР кърпи дупки, но трябва цялостна стратегия
Сегашното предложение за увеличение на цените на електроенергията изглежда като закърпване на една от дупките в системата. Това е нормално, тъй като не може да се очаква проблеми, трупани с години, да се решат от раз за няколко месеца. Именно това налага изготвянето на цялостна стратегия за покриването на недостига на финансов ресурс в електроенергетиката и осигуряване на предвидима и стабилна среда, в която секторът да работи нормално.
Игрите с минималните осигурителни доходи продължават
Министърът на труда самосиндикално продължава да се заиграва с минималните осигурителни доходи, въпреки че от 2008 г. насам те са увеличени двойно. Международният валутен фонд и Европейската комисия нееднократно съветваха системата да се преразгледа, защото води до негативни последствия за заетостта, особено на нискоквалифицираните работници.