Растежът в България и тази година ще остане функция от икономиката на останалите страни в ЕС, тъй като към момента няма изгледи за чувствително подобрение на местния пазар на труда, а оттам – и на вътрешното потребление. Ако се сбъднат положителните прогнози на ЕК за икономиката на ЕС (която се очаква да отбележи растеж от 0,9% тази година), то ръстът на БВП на България има всички шансове да прехвърли 1% през 2014 година.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
„Пролетни” помощи за отопление
Получаващите целевите помощи тази година се очаква да са с 8% повече в сравнение с предходната година, но средствата за тях са с близо 14% повече. Това се случва на фона на три намаления на цените на електроенергията и две на цените на парното през 2013 г., както и на необичайно високи температури през отоплителния сезон 2013-2014 година.
По-бавен ръст на доходите през 2014?
След обещаващото начало на 2013 г., пазарът на труда изпрати годината с нов спад на броя на заетите. Възможността 2014 да бъде „нулева година” по отношение на заетостта и доходите остава реална.
Многомерен анализ на регионалното развитие 2013
Целта на многомерния анализ на регионалното развитие чрез самоорганизиращи се карти на Кохонен, Self-Organizing Maps (SOM), е да проследи и анализира общото социално-икономическо развитие на областите за периода 2008-2011 г. чрез система от показатели, групирани в 7 категории: икономика, инфраструктура, демография, образование, здравеопазване, околна среда и социална среда.
Обзор на зърнените пазари през февруари
Ако не станем свидетели на природен катаклизъм от голям мащаб като сушата от 2012 г., българските производители ще трябва да се настроят за цени между тези от 2009/10 и 2011/12 година. Културите, които подобряват ценовия си потенциал са рапицата и ечемика.