Парите от регионалния „фонд” са разпределени в голяма степен на политически принцип. Управляващите партии са били изключително благосклонни към своите кметове, докато опозицията е срещнала сериозни трудности – повече от половината „опозиционни” общини не са финансирани. Разделението допълнително се задълбочава в по-малките общини, където кметовете, близки до властта доминират тотално в разпределението на средствата.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Бюджет 2013: приходите – по-малко, разходите - преизпълнени
За какво им беше на управляващите да актуализират бюджета толкова рано през 2013 г., като в крайна сметка пак не го изпълниха? Този въпрос неизбежно се появява при разглеждането на данните за изпълнението на бюджета за 2013 година.
Корупцията се бори с по-малко администрация, а не с повече
Корупцията в България е сериозен проблем и не се наблюдава напредък от 2007 година въпреки плановете, стратегиите и обещанията на правителствата. Нещо повече - ЕК посочва, че „усилията срещу корупцията по високите етажи бяха полагани само като отговор на подадени сигнали, като се подхождаше формалистично, без това да доведе до съществено подобрение от 2007 г. досега”.
Кръгла маса на тема: „Предизвикателства пред развитието на областите в България”
На 6 февруари 2014 г. ИПИ организира кръгла маса по проекта „Регионални профили: показатели за развитие”, осъществяван с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България”. В кръглата маса участваха експерти от администрацията и неправителствения сектор, представители на академичните среди и професионалисти в сферата на регионалното развитие и статистика.
Сбогом на стажантските програми?
Като главен икономист в организация, която от около 6 години провежда успешно стажантска програма за учащи и наскоро завършили младежи с интерес към икономическия анализ, мога отговорно да заявя, че промените в Кодекса на труда ще доведат до прекратяването на неедна стажантска програма в български частни фирми и други организации – вероятно и в нашата.
Копнежът: реиндустриализация
На този етап не са налице ясни доказателства, че в съзнанието на управляващите „реиндустриализация” и „национализация” не значат едно и също нещо. Основният въпрос е доколко политическата воля за реиндустриализацията е в досег с икономическата реалност. Фактите в подкрепа на подобно твърдение не са убедителни.
Фискалните последици от неограничената имиграция от България и Румъния
Наскоро публикуван анализ за ефекта на имигрантите в Швеция показва, че липсата на забрани е допринесла положително за шведските публични финанси. Може да се очаква, че ползите за Великобритания и Ирландия ще бъдат дори по-големи от тези в Швеция.