На 18 ноември 2013 г. (понеделник) ИПИ ще представи петото издание на "България в международните класации". Крайната цел на изследването е да бъдат изведени препоръки за по-добро представяне на страната ни, и които да доведат до по-висок растеж и стандарт на живот. Събитието ще се проведе от 11 часа в пресклуба на БТА.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Раздвижването в Европа издърпа и България
Експресната оценка за БВП за третото тримесечие на 2013 г. потвърди нашите очаквания, че раздвижването в еврозоната от второто тримесечие най-вероятно ще се усети в България през трето тримесечие на годината.
Необлагаем минимум – старата песен на нов глас
Тази седмица отново се заговори за въвеждане на необлагаем минимум за доходите на физическите лица, след като зам.-председателят на Народното събрание от ДПС каза, че подобна идея се обмисля и може да стане факт, ако се приеме от мнозинството. Всъщност синдикатите отдавна настояват за определяне на необлагаем минимум (за което вече сме писали), но правителството се въздържа заради създаването на стимули за осигуряване на по-ниски от реалните заплати.
Регионални профили: показатели за развитие 2013
Анализът представя социално-икономическото състояние и развитие на областите в България въз основа на 58 индикатора, обединени в осем категории – икономика, инфраструктура, данъци и администрация, демография, образование, здравеопазване, околна среда и социална среда. Изследването беше представено на 14 ноември (четвъртък) от 11.00 часа, в пресклуба на БТА.
Несъществуващият консенсус на прехода*
24 години преход. Като че ли днес противопоставянето е най-ясно изразено – от едната страна са свободомислещите и независимите, а от другата са властта и омразата. Това е сблъсъкът на прехода. Не между изкуственото ляво и дясно, а между свободните хора и опиянените от властта. Преходът няма консенсус, защото между едните и другите има огромна, чисто човешка, пропаст. Тази пропаст сега е много видима и приема формата на заграждания, полицаи, масовка, заграждения, полицаи.
Какво доказва "случаят Бисеров"?
Проблемът с особените случай на г-н Местан не е проблем на банковото регулиране или банковата тайна. В българската политическа среда случаят доказва за какво се използва държавната машина и защо бе важно ДАНС да получи изключителни прерогативи по закон.
Противоречиви сигнали за заетостта
През тази седмица бяха публикувани данните за заетостта за третото тримесечие на 2013 г. Данните изпращат противоречиви сигнали, като лошата новина е, че тенденцията за възстановяване на работните места не е подкрепена устойчиво през третото тримесечие на годината.
Пазарът на труда в годините на криза и стагнация
Икономическата криза оказа много по-силен негативен ефект върху пазара на труда в северната част на страната. В края на 2012 г. в Северна България се намират петте области в страната, в които заетостта е под 40% - Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Силистра.
БМА избира млади учени за участие в среща с Нобелови лауреати по икономика
Българската макроикономическа асоциация обявява конкурс за двама млади учени – икономисти, които ще участват в Петата среща с Нобелови лауреати по икономика в Линдау (Германия) от 19 до 23 август 2014 г. Разходите по участието им ще се покрият поравно от БМА и фондация Линдау.
Какво печели данъкоплатецът от алтернативния бюджет на ИПИ и какво губи от реалния?*
Алтернативният бюджет не се страхува да предлага смели реформи и показва как те биха могли да се случат в рамките на бюджетните ограничения. Не на последно място, алтернативният бюджет, за разлика от дефицитния бюджет на правителството, е балансиран и дори залага минимален излишък. Предимствата за гражданите и бизнеса от алтернативния бюджет са безспорни: