Актуализацията на бюджета, освен че беше направена много рано в годината, беше изцяло сбъркана като посока и цели. Изпълнението на бюджета до момента показва, че трябва да се търсят спешни начини за свиване на разходната част, а вместо това актуализацията увеличи допълнително разходната част.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Таван на дълга или дъно на доверието
Случващото се пред последните няколко дни е може би една от последните възможности на републиканци и демократи да се вземат в ръце и да престанат с политическия театър.
Може ли да видим скорошно раздвижване на зърнените пазари?
Пшеницата получи лека подкрепа на основните пазари в края на септември и увеличи допълнително премията си спрямо царевицата. В основните производители от Черноморския регион – Русия и Украйна, търсенето на зърно намаля през последните две седмици.
Манталитетът определя законите*
Законът не може да промени манталитета на цял народ. Той може да приобщи отделни хора към общоприети практики и норми на поведение, но не и да създаде нов начин на мислене на големи групи от хора. Ако можеше, нямаше да има конфликти и хората щяха да са толерантни и мили един към друг, но не е така.
Актуализирана стратегия за неактуални проблеми на пазара на труда
Докато правителството не осъзнае, че единственият начин за създаване на заетост е намаляване на регулациите и премахване на пречките пред бизнеса, поставените цели за 2020 г. няма как да бъдат изпълнени.
Правителството отвори кутията на Пандора
Каквато и част от исканията на животновъдите да бъде изпълнена, трябва да е ясно, че резултатът ще бъде един – българските данъкоплатци ще заплатят от джоба си, за да получат още по-неконкурентоспособен отрасъл. Доказаната невъзможност, а изглежда вече и нежелание на животновъдите да връщат взетите назаем пари на държавата едва ли ще им помогне в бъдеще да търсят и получават финансиране от частния сектор.
Тримесечен анализ на българската икономика: Положителен ръст на потребителските кредити и подобряване на качеството на портфейлите
Кредитният пазар в България демонстрира стабилност по време на финансова криза. През второто тримесечие се наблюдава положителен ръст на потребителските кредити на месечна база, въпреки че на годишна база все още се отчита спад. Налице е също така подобряване на качеството на портфейлите от потребителски кредити и постепенно свиване на дела на лошите и преструктурирани кредити през първото полугодие на 2013 г.