Проектопостановлението потвърждава нашите опасения по отношение на целия процес на актуализацията на бюджета. Записването на целия допълнителен разход в резерва на бюджета и последващото му разпределение с постановления на МС дава възможност за безотчетност на новите разходи, които могат да се харчат както за заявените при актуализацията цели, така и за всякакви други цели и нужди.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Какво става с брашното и хляба?
През изминалата седмица се завъртяха различни репортажи, търсещи отговор на въпроса дали и евентуално кога поевтиняването на пшеницата ще се отрази върху цената на хляба. Като че ли надделя мнението, че този път хлябът няма да поевтинява. Полетяха обвинения в различни посоки за картелни споразумения и манипулиране на цените – картина, която се повтаря периодично, когато се наблюдават резки движения на цените в някоя посока.
Хората извън пазара на труда
Наскоро публикуван анализ на Евростат за пазара на труда през 2012 г., показва спад на дела на неактивните лица в ЕС, т.е. тези, които нито работят, нито търсят работа. Анализът на Евростат включва интересни данни за динамиката на дела на неактивните лица в България.
Приватизацията на „Български пощи” и синдикалните лозунги в родния ефир
Тъй като е много вероятно след има-няма няколко месеца темата за приватизацията на пощите пак да дойде на дневен ред, искаме да насочим вниманието към няколко „неточности” (за да не ги наречем лъжи), които бяха широко отразени в медиите.
Няма никакво основание да се увеличава минималната заплата
Вярно е, че МРЗ в България е най-ниска в Европа, но този факт е напълно обясним, ако имаме предвид производителността на труда. Данните на Евростат показват, че освен най-ниската МРЗ, страната се отличава и с изключително ниска производителност на труда на заетите. България е единствената страна, чиято производителност е под 50% от тази в ЕС.
Слаба защита на собствеността спъва развитието на България
Институтът за пазарна икономика за поредна година представя международния индекс „Право на собственост” 2013 (International Property Rights Index - IPRI). Въпреки слабото повишаването на резултата на България спрямо миналогодишното издание на индекса, за последните пет години страната отбелязва застой заради липсата на значими реформи в посока по-добра защита на правото на собственост.