Глупави законодателни идеи винаги има. Независимо кой е на власт. Вярно е, че за определени правителства/парламенти те са повечко, но това не учудва никого. Разбира се, винаги ще се намери някоя малка групичка, която да печели и от глупавите предложения и всъщност това е основната причина те да се предлагат – или безмерно невежество на инициаторите, или открит лобизъм в полза на силно ограничен кръг от фирми, които ще имат значителни облаги. Всичко това – за сметка на потребителите.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Решителна крачка към затриване на земеделието
През изминалата седмица оставаме с впечатлението, че депутатите от БСП са в луда надпревара кой да предложи по-вредна и популистка законодателна промяна. Върхът дойде в петък (30 август), когато Янаки Стоилов съобщи, че се готвят промени в Закона за арендата, с които да се определят минимални граници на рентните плащания. Целта изглежда е да се осигури „защита” на дребните собственици на земи.
Несговорна дружина – не могат си почина*
„Крайно време ЕРП-ата да направят нужните инвестиции, за да се доставят енергия в нужния стандарт”, заяви зам.-председателят на комисията по енергетика в Парламента Явор Куюмджиев. И е прав. Също така е крайно време икономиката на страната да започне да расте по-бързо, но това все още не се е случило. Приликата е, че и в двата случая голяма вина за липсата на развитие имат управляващите и водената от тях политика.
Как се определя минималният осигурителен доход?
Твърде често сме свидетели на това как управляващите искат да въведат нов нормативен акт, за да регулират социално-икономическите процеси в страната, който в много случаи касае твърде малка група от обществото. На този фон изглежда необяснима липсата на какъвто и да било текст, който да регламентира преговарянето и определянето на минималните осигурителни доходи (МОД) в 85 икономически дейности, които през 2012 г. обхващат 1,95 млн. заети.
Фредерик Бастиа за работното време на търговските вериги
Големите търговски вериги да не работят през уикенда, за да могат хората спокойно да си пазаруват от малките квартални магазини. Тази брилянтна идея беше пусната в общественото пространство от български депутат, който се е заел да пише нов Закон за търговските вериги. Да, той набързо се отказа от предложението си, което било просто „подхвърлено”, но представете си с каква нагласа се тръгва да се пише подобен законопроект – с краен популизъм да ударим големите вериги.
Правителството вероятно ще клекне и пред животновъдите
Едва ли е за учудване, че покрай неадекватните предложения в сектор земеделие и храни, които постоянно излизат от настоящото правителство, асоциациите на производителите се възползват да искат все по-абсурдни неща. Лошото е, че в стремежа си да печели подкрепа, правителството е готово на почти всякакви отстъпки. Така стигаме до поредния пакет от меко казано спорни мерки, този път предложен от сектор „животновъдство”.