Вече разполагаме с данни за ръста на икономиката през 2012 г., които показват скромен ръст от 0,8% за годината. Представянето на икономиката миналата година се оказва изцяло в унисон с нашите очаквания за продължаваща стагнация и минимален растеж от около 0,7-0,8%. Статистиката освен това оповести преди дни, че според окончателните ѝ данни растежът през 2011 г. е бил 1,8% или с 0,1 пр. п. по-висок от предварително обявения, т.е. забавянето през 2012 г. е още по-чувствително, ако се гледат тези ревизирани данни.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Здравната система не работи, но ще я закърпим, няма да я сменяме
Отношението „не работи, но не ми се занимава да го сменям” е често срещано в България. Хората мрънкат, че старият автомобил харчи много и всяка седмица е в сервиз, но продължават да го карат; ядосват се, че има задръствания, но не използват градски или алтернативен транспорт; роптаят, че няма нищо интересно по телевизията, но продължават да я гледат. Тяхно право си е, разбира се, да правят каквото сметнат за добре, лошото е, че подобно поведение се наблюдава и в някои социални сфери, като например здравеопазването.
РАН: Заключване на собствениците в домовете им
Според оценки, около една четвърт от американските собственици на жилища дължат повече ипотеки от стойността на домовете си. Много от тези хора са успели да рефинансират ипотечните си кредити с много по-ниски лихви, но това не дава решение на проблема, понеже те по-скоро имат проблеми с баланса (активи и пасиви), а не толкова с паричните потоци. Тези, които дължат повече за своите домове от сумата, която биха получили, ако ги продадат и едновременно с това имат малко други спестявания или пък собственост, са „заключени“ в своите домове.
Какво трябва да направят новите управляващи
Разглеждайки основните доклади на Европейската комисия, Международния валутен фонд и Световната банка, недвусмислено се откроява основният път към просперитета. Мерките са ясни и почти всеки материал в нашия седмичен бюлетин последните години ги разглежда подробно, а именно: поддържане на малка и ефективна администрация, реформи в здравната, пенсионната и образователната системи, разумна политика по доходите, поддържане на стабилна фискална политика, въвеждане на електронно правителство.
Законодателната ни система се задръства с некачествени законопроекти
... Непостоянството на законите води до правна несигурност и влошава средата, в която работят бизнесът и гражданите. Бяха дискутирани възможността на всеки гражданин да внася конституционна жалба или да може да сезира отделни съдии по немски модел. Нормативната рамка трябва да е символ на доверие и да представлява стабилната база, върху която да се развива икономическа дейност. В случаят на България тази сигурност в правната система бива разклатена от „ликвидността” на законите, както и от техните прибързани и необмислени промени.
Събития в периода март-май 2013
В последните дни изготвихме програма, която включва всички предвидени събития в периода март-май 2013 г. Партньори са ИПИ, Библиотеката и либертарианските клубове към УНСС и СУ. Някои от събитията са предвидени в Пловдив, където скоро ще отвори врати клон на Библиотеката.