Като цяло данните за първите месеци на 2012 г. показват, че България няма да бъде подмината от започналата в края на 2011 г. рецесия в ЕС. Изглежда все по-вероятно и ние да отбележим свиване на икономиката през първото тримесечие на 2012 г., което може да продължи и в следващите тримесечия. Отражението на европейската рецесия вече се вижда в данните ни за износа и промишленото производство. Предвид всичко това, крайно време е управляващите да излязат с актуални прогнози за растежа и да започнат да вземат мерки за връзването на бюджета при един все по-реален сценарий за рецесия и у нас.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Всеки на парно докрай ще се грей
Мина се, не мина месец, откакто Валентин Николов беше назначен за заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма и вече заваляха първите му хитове. В припева на пилотния сингъл на Николов се пее: „Няма не искам, няма недей, всеки на парно докрай ще се грей!”
Конкурс за стажанти в Института за пазарна икономика за периода май - юли 2012 г.
ИПИ обявява втория конкурс за стажанти за 2012 г. Конкурсът ще продължи до 25 април 2012 г. Периодът на стажа е 2 май - 31 юли 2012 г.
Рецептурник за фалити*
Дали заради народопсихология, или заради нещо друго, в България правилните въпроси се премълчават до последно и излизат на бял свят едва post factum - било то след политически гаф, фалит на предприятие или трагедия в Студентски град.
Ново в Икономическата библиотека (09 – 12 април 2012)
Нови заглавия в Икономическата библиотека на ИПИ и БМА
Емисии на ДЦК – сметки без кръчмар
В рамките на по-малко от два месеца Министерството на финансите (МФ) не реализира две поръчки за емисия на ДЦК – едната изцяло, на 9 април, и едната частично, на 27 февруари. Това предизвиква въпроса как така управляващите се хвалят с подобрена фискална позиция, на база на която искат от банките по-ниски лихви по кредитите за неправителствения сектор, а същевременно не иска да пласира държавни ценни книжа (ДЦК).
Знаете ли, че: харчим все повече за същия брой инвалидни пенсии?
Увеличаващите се разходи като процент от БВП до 2005 г. не са изненадващи на фона на сериозното увеличение при отпуснатите пенсии. Обезпокоителното е, че след 2005 г. тези разходи продължават да се увеличават, с изключение на 2007 г., и то на фона на почти непроменени, а в някои години и по-малко отпуснати пенсии.
Фискалната девалвацията като лек за неволите в Еврозоната - може ли да работи?*
Проблемните страни от еврозоната са изправени пред трудно предизвикателство за възстановяване на конкурентоспособността без възможност за девалвация на валута си. Възможна ли е фискална девалвация, т.е. пренасочване на данъци от страна на работодателите към потребителите, да има благоприятен ефект в подобна ситуация?
Тиранията на подоходния данък в САЩ*
САЩ имат най-прогресивното (т.е. най-неравно) подоходно облагане в света. Най-долните 50 процента от хората с облагаеми доходи средно получават повече чрез данъчни бонуси, отколкото реално плащат като данъци, докато хората с най-високи доходи плащат силно непропорционална част от своите доходи под формата на данъци – въпреки мита, че Уорън Бъфет има по-малка данъчна ставка от секретарката си.
Кои от внесените в парламента законопроекти трябва да се разглеждат (9-12 април 2012)
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за гражданското въздухоплаване, Законопроект за изменение и допълнение на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие