Оставяйки настрана, че всяка среща на върха на лидерите на страните-членки на Европейския съюз (ЕС) за справяне с дълговата криза в еврозоната води в най-добрия случай до половинчати решения, предложенията изглеждат все повече политически и по-малко икономически. Като че ли целта за водене на преговори не е справяне с наследствени трудности в структурата на еврозоната, а за възползване от създалата се ситуация и извличане на възможно най-големи ползи за отделните страни. В най-обобщен вариант Германия иска строги правила и ограничаване на разходите за труд, Франция иска уеднаквяване на данъчно законодателство, а Великобритания иска да си върне част от суверенитета, който е отстъпила на ЕС.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Министерство на вътрешните работи – приоритет на българския данъкоплатец
Тази седмица отново се доказа, че опазването на вътрешния ред и сигурност на българите, за коетo отговаря Министерство на вътрешните работи, е Главният приоритет на българското правителство. Защо ли? Далеч не е защото България подобрява мястото си в международните класации по този параграф, нито пък е защото българите се чувстват по-сигурни на улицата.
Държавата си измисли нова и неприсъща роля
Не ѝ стига на държавата, че още е вкопчена в немалко държавни компании и активи, ами сега предлага частни собственици да искат разрешението ѝ при продажба на „важни активи в страната”. Изглежда понятието „частна собственост” е променило значението си през последната седмица...
Демокрация срещу бюрокрация*
Финансовата криза в Европа доведе до назначаването на нови министър-председатели в Гърция и Италия, в действителност от германците и французите, а не чрез избирателните урни в Гърция и Италия. Това повдига следния въпрос: „Възможно ли е да има едновременно бюрократично устроена социална държава и демокрация, която защитава личните свободи?”
Покана: „Невидимата кука: скритата икономика на пиратите”
Лекцията ще се проведе на 15 декември (четвъртък) от 18.30 часа, в Икономическата библиотека на ИПИ и БМА.
Кои от законопроектите, внесени през тази седмица в парламента, трябва да се разглеждат (5-9 декември 2011)
Законопроект за резерва на въоръжените сили на Република България
На кои данни за БВП да вярваме?
Последните данни за БВП, които статистиката публикува, отново хвърлиха в смут не един или двама анализатори на българската икономика. Според традицията предварителните данни за БВП през третото тримесечие са малко по-добри от по-рано публикуваната експресна оценка. Докато експресната оценка показваше 0% ръст на икономиката през 3-тото тримесечие спрямо предходното и 1,3% ръст спрямо година по-рано, то предварителните данни показват съответно растеж от 0,3% на тримесечна база и 1,6% на годишна база. Важно е да се отбележи, че цитираните числа представляват сезонно изгладени данни.
Как по-точно ЕС „забрани” непокритите суапове за кредитно неизпълнение
Гласуваният преди месец от Европейския парламент регламент за ограничаването на късите продажби и търговията със суапове за кредитно неизпълнение, (т.нар. credit default swaps) за пореден път демонстрира хроничната неспособност на европейските лидери да реализират на практика предварително заявените си намерения си по даден въпрос.
Ефекти от облагането с ДДС в ЕС
В началото на тази седмица Институтът за фискални изследвания, в ролята си на външен консултант, публикува изследване, направено по поръчка на Европейската комисия, което прави цялостен преглед на ефектите от реда и процедурите, чрез които се администрира системата за облагане с ДДС в ЕС. В него се разглеждат ефектите, които облагането с ДДС има върху функционирането на общия пазар, върху ефективността на отделните пазари в страните членки, както и върху осигуряването на конкуренция между отделните стопански субекти.
Годишна среща на дарителите на ИПИ
През идната седмица ще се проведе годишната среща на дарителите с екипа и членовете на Съвета на ИПИ.
Ново в Икономическата библиотека (5 – 9 декември 2011)
Нови заглавия в Икономическата библиотека