За девета поредна година Институтът за пазарна икономика (ИПИ) ще представи алтернативен държавен бюджет с ниски данъци. В традиционното вече събитие ще разгледаме следните въпроси: Как трябва да изглежда държавният бюджет предвид на проблемите в Европа и опасностите от нова рецесия? Какви са наложителните реформи и възможности за оптимизация на публичния сектор? Необходими ли са фискални правила в Конституцията? Какво (не) се случи с пенсионната реформа и какви са алтернативите?
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Инвеститорите не искат „бонуси”, а сигурност
От началото на икономическата криза обемът на преките чужди инвестиции намаля в пъти от над 30% от БВП през най-добрата за инвестиции 2007 г. до очаквани 2,1% от БВП за 2011 г. в най-добрия случай. В същото време инвестициите в основен капитал намаляват през последните две години и за първото полугодие на 2011 г. Явно тези неблагоприятни тенденции са дали повод на Българската агенция за инвестиции отново да започне да мисли какво може да се направи, за да привлечем повече инвестиции.
Бюджетът на съдебната власт – уроци по прогнозиране и отчетност
В периода от 2005 до 2009 година бюджетът на съдебната власт нараства с 90,4% - от 230 до 438 милиона лева. Това е огромно повишение, което не е съпътствано от подобряване на ефективността на правораздаването в България.
Присъединяване към хора за сътрудничество в данъчната област*
На какъв ли натиск трябва да си подложен, за да продадеш своята интелектуална почтеност? Тези, които са отговорни за развитието и насърчаването на разумни публични политики, са изложени на непрестанен натиск от политическата класа, за да служат по-скоро на нея, отколкото на обществото.
Ново в Икономическата библиотека (7 - 11 ноември 2011)
Нови заглавия в Икономическата библиотека
Лесно ли е да си майка в България
Напоследък покрай обсъжданията и решението за вдигане на обезщетенията за гледане на дете до 2 години от 240 до 270 лв. темата за майчинството стана особено актуална. Още повече дебати се разразиха и след предложението на ИПИ за намаляване на дните платен отпуск при по-дълъг болничен или майчинство.
Представителност на синдикати и работодатели в ЕС
Наскоро в публичното пространство бяха представени промени в Кодекса на труда, част от които целят да усъвършенстват критериите за представителност на сдиндикалните организации и организациите на работодателите. Предвид сериозното участие на синдикатите и работодателските организации в изработването на икономическите политики посредством тяхното представителство в т.нар. Тристранка и законовото изикване за консултиране с тях на редица правителствени политики и решения, въпросът за представителността на тези организации заслужава сериозно внимание.
Зрънце (без)помощ
През изтеклата седмица държавата бе отново разтърсена от поредните стачки, породени от дебатите за Държавния бюджет за 2012 година. Емоциите ескалираха до такава степен, че дори се „поискаха” главите на някои от държавниците. В конкретния случай става дума заплахите от протест на зърнопроизводителите заради съкращаването на средствата в държавния бюджет към Фонд „Земеделие”.
Седми семинар на Клуба на икономическите журналисти на тема: „България и еврото”
Институтът за пазарна икономика организира семинар на тема: "България и еврото" с лектори - икономистите Десислава Николова и Калоян Стайков.
Кои законопроекти, внесени през тази седмица в Парламента, трябва да се разглеждат (7 ноември – 11 ноември 2011)
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Българския Червен кръст, Законопроект за Българската телеграфна агенция