България се нарежда на 28-мо място в „Икономическа свобода по света: годишен доклад 2011”, изготвен от канадския институт „Фрейзър” и разпространен за България от Института за пазарна икономика. Докладът представя картината през 2009 г. – последната година, за която има налични официални данни за всички страни.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Непосилната лекота на законите
... Непрекъснато увеличаващият се брой на законовте и подзаконовите нормативните актове е по-скоро свидетелство за липсата на далновидност от страна на законодателя, отколкото за обективно възникнала нужда за регулирането на нововъзникнали отношения. Нито законодателите, нито адресатите на нормите имат интерес от прекалено честата промяна на нормативната уредба. Фактът, че голяма част от законите биват изменяни още по време или скоро след влизането им в сила показва липсата на системност и задълбоченост при съставянето им. За всеки е пределно ясно, че това може само и единствено да вреди на местния бизнес и да отблъсква инвеститорите.
Откраднатият данък върху богатството*
Този ограбващ данък върху богатството може би е най-големият данък, въвеждан някога върху американците. Въпреки това, де факто никой не знае за него. Най-безкрупулното нещо по отношение на него е, че ще бъде въведен върху най-отговорните и възрастни граждани по най-непропорционалния начин. Така, реалното данъчно бреме върху американските спестители отбеляза рекордни нива.
Покана за премиерата на „Човешкото действие”
"Човешкото действие" на Мизес вече и на български
Ново в Икономическата библиотека (19 – 21 септември 2011)
Нови книги в библиотеката
Сивата икономика в България: състояние към средата-края на 2010 г.
Правителствената политика от последните четири-пет години се отличава с явно неразбиране на икономическата свобода и това неразбиране се оправдава с т.нар. борба срещу „сива икономика”. Резултатът е възстановяване на навиците за ръчно управление на отделни стопански отрасли от правителството, полицейщина спрямо бизнеса, ощетяване на потребителите чрез фиксиране на цени от администрацията – от тези на такситата до стойността на минималната работна заплата и пенсионните прагове.
Няма мое, няма твое – общо е Берое
Сделката за прехвърляне на собствеността на ПФК Берое на „ТЕЦ Марица изток 2” събужда един сериозен въпрос – за какво ни беше дългата и мъчителна приватизация, започнала от 97-ма година, като сега държавата изкупува частната собственост? Краткият отговор е – Защото българската държава е изключително лош собственик. Толкова лош, че в рамките на по-малко от 10 години след 89-та фалира два пъти, след което се налага да се приватизират държаните от нея компании, защото тя няма пари.
Покана: Пети семинар на Клуба на икономическите журналисти (27 септември 2011)
Обучението е насочено към бизнес и икономически журналисти и студенти по журналистика, с интереси в областта на икономиката. То е поредното от серия обучения, които са част от проекта на ИПИ и БМА “Клуб на икономическите журналисти”, финансиран от фондация „Америка за България” и е безплатно.
Покана: „Седем принципа за целесъобразна обществена политика”
Лорънс Рийд – президент на Фондацията за икономическо образование, гостува в България по покана на Института за пазарна икономика и на Фондация за свободата „Фридрих Науман”.