През изминалата седмица българските граждани бяха подложени на интензивна медийна атака от страна на управителя на Националния осигурителен институт Христина Митрева и Министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов. Резултатът от непроведените реално обсъждания бе взетото в сряда, 4 август, решение за увеличаване на осигурителния стаж, необходим за пенсиониране. МС излезе със следното научно-фантастично прес-съобщение: “Целта на промените е да се създаде правна рамка на новия усъвършенстван пенсионен модел, да се въведат краткосрочни и дългосрочни мерки за финансова стабилност на пенсионната система и да се подобри адекватността на пенсиите.”
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Акцент
За НОИ – урок по аритметика
Колко общини са достатъчни
Миналата седмица председателят на регионалната комисия в парламента, Любен Татарски (ГЕРБ), отново подхвърли идеята за прекрояване на административно-териториалното деление на страната. Според него е възможно една трета от общините в момента да изчезнат след сливания с други общини. В цифри това означава 79 от 264-те сегашни общини да бъдат разформировани.
Статистика за задължителната минимална работна заплата**
Статистиката за минималните работни заплати, публикувана от Евростат, се отнася до месечната минимална работна заплата. Тя обикновено се прилага за всички работещи или поне за по-голямата част от тях в съответната държава. Минималната заплата е наложена със закон, често след консултация със социални партньори, или директно чрез национално междубрашово споразумение (какъвто е случаят в Белгия и Гърция).
Вземете си книга от Икономическата библиотека на ИПИ и БМА
Икономическа библиотека
Бюджетните разходи – sans changement*
Бюджетните данни за полугодието продължават да разкриват нежеланието и/или неспособността на правителството да намали публичните разходи, при положение, че приходите са значително по-ниски както от миналогодишните, така и от заложените в бюджета за тази година. Докато приходите и помощите по консолидирания бюджет намаляват с 13,6% на годишна база[1], разходите се свиват с...0,1%, т.е. де факто остават на нивото от миналата година. Основният виновник за това са т.нар. социални разходи (вкл. пенсии) – най-големият единичен разход в бюджета, равняваш се на около 44% от всички разходи за полугодието, при който се вижда дори сериозно нарастване, с 14,6% на годишна база.
Балканите – липсващата връзка в геоикономическите стратегии на Европа
Когато през януари миналата година температурите в цяла Европа наближаваха -10° С, от София до Рим хората пуснаха парното. Много от тях бяха неприятно изненадани, защото радиаторите останаха ледено студени. Руският гигант, Газпром, тъкмо бе спрял доставките на газ за Украйна, през която минават газопроводите за по-голямата част от Европа[1]. Балканските страни, без големи газови резерви или алтернативни източници на синьо гориво, преживяха през следващите две седмици една от най-тежките си енергийни кризи.
Факти и отричане*
Миналия петък беше съобщено, че икономическият растеж е само 2,4% във второто тримесечие на тази година - далеч под предвижданото от администрацията на Обама. Администрацията и нейните поддръжници продължават да отричат факта, че техните политики не работят. Психолозите наричат отказа на човек да си смени мнението, когато бъде конфронтиран с противоположни доказателства, когнитивен дисонанс.