"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Open Europe: Европейският съюз провал ли е?.
Open Europe: Европейският съюз провал ли е?.
Старото ново начало на пощенски услуги, следва продължение
През изминалите няколко години станахме свидетели на безсмислено отлагане от страна на управляващите на процеса на пълна либерализация на пощенските услуги в страната.
Доклад на „Икономист”: България на 49-то място в световната демократична класация, но е „дефектна демокрация”
Демократичният индекс се изчислява по пет основни категории показатели
• свободни избори и плурализъм на партийната система,
• граждански свободи,
• ефективно правителство,
• участие в политически формации и
• политическо възпитание на обществото.
Къде е проблемът с електроразпределителните дружества?
Становище на Института за пазарна икономика
От октомври насам електроразпределителните дружества са в центъра на общественото внимание. През седмицата започнаха улични протести срещу тях, група народни представители намериха решение на проблема чрез национализация, а в пресата се появиха прозрения, че приватизацията в енергетиката била либерална утопия, претърпяла крах в България.
Всъщност действията и мненията на всички участници събитията са лесно обясними и разбираеми. А проблемът сам по себе си осветлява всички съществени характеристики на политическата икономия на България.
Покана за конференция на тема: "Икономика, капитализъм и щастие в Европейския съюз"
Организираната от Иститута за пазарна икономика конференция ще се състои на 25 ноември 2006 г. , от 9.00 ч. до 13.30 ч. в пресклуба на БТА.
Истинската история за “Деня на благодарността”
В средата на декември 1620 г. пилигримите пристигат в Плимут рок, оставяйки зад себе си греховността на “стария свят”. Тяхната цел е да изградят “нов Йерусалим” в Америка. Три години по-късно, през ноември 1623, е организиран голям празник като благодарност към Бог, който ги спасил от глада и липсите през предходните години и ги дарил с щедра реколта.
Алан Мелцер: "Оценка" за живота на Фридман
Величието на един икономист е нещо, което трудно може да се оцени само в рамките на човешкия живот. Естествено има и изключения. „Оценка” на американския професор по политическа икономия Алан Мелцер* е може би едно от най-точните описания за живота и приноса на интелектуалния гигант Милтън Фридман (1912-2006). „Милтън Фридман беше изключителен икономист и индивидуалист”. Това казва съоснователят на монетарната школа Мелцер по повод кончината на своя колега-монетарист. „Малко хора са имали толкова голямо влияние върху социалната и икономическа политика на САЩ и останалия свят. И това влияние продължава да нараства”, посочва в своята „Оценка” Мелцер.
Браво на земеделския министър
Тази седмица сме свидетели на нещо много странно. На конференция с основна тема инвестициите в земеделски земи след присъединяването на България към ЕС представителите на бизнеса в лицето на финансисти от дружествата със специална инвестиционна цел (АДСИЦ) са поставили въпроса дали се предвижда да се въведе данък върху земята (обработваема и необработваема) за да се стимулира пазарът на земя. На тези искания за наше най-голямо облекчение представителят на държавата в лицето на министъра на земеделието е заявил, че не приема идеята за подобен данък.