Адриана Младенова /
16.12.2006
В икономическите среди често се противопоставят две тези – спестяванията или потреблението води до по-голям икономически растеж. Тези, които залагат на потреблението, са привърженици на активна икономическа политика, чрез които се цели увеличаване и стимулиране на търсенето в икономиката. Другата група отчита ролята на спестяванията в икономиката като основен източник на устойчив икономически подем и дългосрочен растеж.
В България напоследък в икономическите среди сякаш стана модно да се повтаря, че потреблението в икономиката е твърде голямо, а частните спестявания на гражданите постоянно намаляват, което резултира във все по-голям дефицит по текущата сметка. В разпространения меморандум на МВФ за страната преди седмица едно от най-дискутираните опасения за българската икономика е ниското ниво на спестявания и намаляване на брутните национални спестявания дори в номинален размер през 2005 спрямо 2004 г. Тезата е, че високото ниво на потребление и отрицателното салдо по текущата сметка, което се финансира до голяма степен от приток на чужди капитали и задлъжнялост на фирмите и гражданите, прави икономиката уязвима на външни шокове и на промяна на международната пазарна конюнктура.
Светла Костадинова /
16.12.2006
Настоящият министър на труда и социалната политика ясно показа, че ще провежда активна политика на пазара на труда. Това с две думи означава, че държавата смята, че трудовият пазар не може сам да се справи с проблемите си и е необходима намеса.