ИПИ /
16.12.2006
По повод статията “За абсурдността на някои аспекти на външната политика, и по-конкретно на визовия режим за чужденци”, публикувана в Прегледа на седмичната политика, бр. 268 от 31 март 2006 година, публикуваме получения от БТПП отговор.
Оставяме на нашите читатели да преценят коя от двете позиции да изберат.
Димитър Чобанов /
16.12.2006
На свое заседание през седмицата комисията по отбрана и сигурност към Народното събрание отхвърли предложението на Обединените демократични сили за отмяна на задължителната военна служба от 1 януари 2007 г. Според председателя на комисията Ангел Найденов най-ранната възможна дата за това е през 2008 или 2009 г., което все пак е преди предвидения срок в стратегическия преглед на отбраната (2010 г.). “Ускоряването” на темпа на професионализация на армията зависело от капацитета на учебните заведения и възможностите на бюджета, както и от технологичния срок, в който да се променят плановете на генералния щаб и на министерството за подготовка на военнослужещите.
Красен Станчев /
16.12.2006
Когато през лятото на миналата година Ахмед Доган изтърси фразата за „обръчите от фирми” той очевидно имаше предвид господстващият начин на финансиране на политиката и демокрацията в България и поради предизборна самоувереност не подозираше, че един толкова срещан феномен ще му бъде приписан като лично притежание.
Светла Костадинова /
16.12.2006
Планиране развитието на българските градове се прави изключително и единствено от държавните и общински органи. И в това не трябва да има нищо лошо ако приемем възгледа, че обществото не може лесно да се организира и да постигне консенсус по този въпрос. Също така сме наясно, че няма вариант, при който да бъдат отчетени всички изисквания, предпочитания и най-добри варианти за развитието на един град, така че всички да са доволни. И все пак, въпреки постигнатия от обществото консенсус съществуват следните огромни пречки пред планиране на градоустройството:
Адриана Младенова /
16.12.2006
На 6 април беше разпространен вторият преглед от стенд-бай споразумението с Международния валутен фонд (МВФ). Чрез него се прави оценка на степента на изпълнение на икономическата програмата в страната, анализират се параметрите и критериите за напредък на икономиката, заложени в споразумението с Фонда. Настоящите акценти са върху проблемните области и сфери, които се нуждаят от по-решителни структурни реформи.
Велико Димитров /
16.12.2006
Понякога е по-добре да не се предприема нищо, дори и когато промяна е необходима.
Това е валидно за случаите, когато не се знае точно какво и как да се направи или когато предложенията не решават по никакъв начин съществуващите проблеми, а биха предизвиквали появата на нови.
В подобна ситуация е Министерството на икономиката и енергетиката.
Георги Ангелов /
16.12.2006
Нужно е национално споразумение между синдикати, правителство, работодатели /между другото, в Ирландия и фермерите участват, но в България едва ли някой ще ги пожелае за партньор, защото поради относителната им бедност спрямо работещите ще намалее тежестта на исканията на синдикатите за по-високи заплати на работещите/