Представените след среднощни заседания и (поне) няколко публични скандала икономически мерки на управляващата коалиция показват притеснително отдалечаване от заявените амбициозни намерения за начертаване на нова, по-добра и успешна траектория за развитие на България. Към това трябва да прибавим и основателните съмнения, че този своеобразен пакет ще бъде приет в същия вид първо чрез действията на изпълнителната власт, а където е нужно – и с необходимото одобрение на Народното събрание. И доколкото при приемането на бюджета за годината новото тогава управление може би заслужаваше доза толерантност и търпение, то подходът и в по-общ план – икономическата политика – към решаване на проблемите в последните седмици вече очакваме да отговарят на очакванията, които сами създадоха партиите в управлението.
"Преглед на стопанската политика" Бюлетин ISSN 1313 - 0544
Изборни времена за нов състав на ВСС
За да сме убедени, че съдиите, прокурорите и следователите са безпристрастни и способни, има значение кой и по какви критерии извършва назначаването, периодичната проверка, повишаването и наказването в съдебната власт. Отговорността за тези четири действия лежи на плещите на Висшия съдебен съвет (ВСС) и на неговите колегии.
Твърде оптимистична ли е пролетната прогноза за растеж на Европейската Комисия?
Пролетната икономическа прогноза на Европейската Комисия (ЕК), представяща очакванията за тази и следващата година бе публикувана точно ден преди първоначалните данни за растеж през първото тримесечие на 2022. Според прогнозата реалния ръст на БВП в ЕС и еврозоната ще бъде 2,7% за 2022 и 2,3% за 2023 – стабилно увеличение, имайки предвид прекъснатите вериги за доставка, поскъпването на природния газ и петрол и геополитическата несигурност около войната в Украйна. Но ще се сбъдне ли предположението на ЕК?
Становище относно съдебния контрол на отказите и статута на главния прокурор
о въпросите, поставени от Комитета на министрите в контекста на изпълнение на групи решения на Европейския съд по правата на човека – Великова срещу България и С.З./Колеви срещу България, с оглед необходимостта да се осигури пълна и ефективна защита на фундаментални права на българските граждани, като в тази връзка се подготви проект за законодателни изменения в Наказателно-процесуалния кодекс.
Карти: Ученици в общообразователните училища
В седмицата на зрелостните изпити на „265 истории за икономика“ представяме разпределението по общини на учениците в общообразователните училища. Въпреки че броят на учениците в страната постепенно намалява през последните години, в някои от по-големите общини тенденцията е обратна – наблюдава се ръст.
Какви са правилата за атестиране сега – външният поглед
Новите предложения за атестиране на преподавателите във висшите училища продължават да предизвикват сериозно вълнение сред българските академични среди. Това не е учудващо за сектор, който от години се радва на относително спокойно съществуване и плавни промени.
Войната (за момента) не се отразява негативно на пазара на труда
Войната в Украйна и последвалият я икономически шок заплашват да изтрият значителна част от възстановяването и ръста след пандемията. Въпреки влошените условия на работа на редица компании – най-вече зависимите от застрашените от конфликта доставки на енергийни ресурси – на този етап няма особени индикации за сериозни проблеми на пазара на труда.
Някои особености на дисциплинарното производство срещу член на ВСС
В поредица статии разгледахме някои общи несъвършенства при функционирането на Висшия съдебен съвет , проблемните аспекти при отчитането и реализирането на отговорност на ВСС, както и съществуващите основания за предсрочно прекратяване на мандата на членовете на ВСС. В този текст ще направим опит да изясним някои особености на дисциплинарното освобождаване от длъжност на член на съдебния съвет
Въпроси към кандидата за член на Висшия съдебен съвет
Въпроси към кандидата за член на Висшия съдебен съвет