Kампания на ИПИ: „Разходите на българската държава”
Обратно в Кампания „Разходите на българската държава“
От началото на 2010 ИПИ започва нова кампания, която чрез наблюдение и анализ на държавните разходи ще оценява прозрачността, обосноваността и ефективността им. Дългосрочната цел е намаляване на разходите на държавата и повече свобода за гражданите.
ЗАЩО?
Българското правителство харчи огромна част от това, което изработваме.
Въпреки ниските преки данъци, публичният сектор продължава да се разраства, като преразпределя над 40% от БВП. Ние биваме облагани когато печелим, когато се трудим и когато потребяваме, и всичко това, само за да финансираме рекордните разходи на българските правителства.
От 2003 година ИПИ, заедно с водещи икономисти, води кампания за ниски данъци, която се върти около „трите десет“: 10% плосък данък върху доходите, 10% корпоративен данък и 10% социални осигуровки.
Плоският нисък данък извървя пътя от „безумна и неприложима идея“ на група икономисти до „най-успешната реформа“ на предходното правителство.
По-ниските преки данъци обаче не доведоха до по-малък публичен сектор, напротив – през 2010 правителството отново ще похарчи рекордни средства, въпреки свиването на икономиката. Намалението на един данък винаги се компенсира от увеличението на друг.
КАК?
Време е за промяна. Още тази година.
Специалната кампания за по-ниски и ефективни държавни разходи ще тече през цялата 2010 г. и ще включва:
- анализ на публичните разходи за последните десет години;
- анализ на допълнителните харчове на българските правителства през тези години;
- анализ на големите провали – скъпо струващи програми или проекти, който не са постигнали целите си;
- съпоставки на държавните харчове, показващи очевидни противоречия и абсурди във водените политики;
- детайлна информация за държавните разходите – по функции и дейности през последните 10 години
ЦЕЛТА?
Намалението на намесата на държавата е изключително важно за икономическия растеж. Вярваме, че държавата трябва да преразпределя не повече от 30% от произведеното. Това означава няколко милиарда лева повече в джобовете на данъкоплатците.
По-ниските държавни разходи ще позволят да разполагаме с повече от собственото си богатство, да спестяваме, да инвестираме и да харчим според личните си предпочитания.
Целта ни е повече от ясна – намесата на правителството в живота ни (и в портфейла ни) да бъде по-малка!
За повече информация:
Петър Ганев, 02/952 62 66, [email protected]
Кампанията се финансира чрез индивидуални дарения