3ти годишен Международен индекс право на собственост (IPRI)
Право на собственост и икономическа сигурност
3ти годишен Международен индекс право на собственост (IPRI)
Индекс, измерващ връзката между правото на собственост и благосъстоянието в 115 държави
Изследване, публикувано на 24 февруари 2009 г. показва, че държавите, които защитават физическата и интелектуална собственост се радват на близо девет пъти по-висок БВП на глава от населението, отколкото тези с нисък резултат за защита на правото на собственост. Изследването сравнява защитата на физическото и интелектуално право на собственост и икономическата стабилност в 115 държави, които формират 96% от световния БВП.
ИНСТИТУТЪТ ЗА ПАЗАРНА ИКОНОМИКА и 53 организации от шест континента, участващи в Алианс права на собственост, Вашингтон и програмата Hernando de Soto Fellowship се включват в разпространението на изследването.
Индекс 2009 е съставен от три основни индикатора, обхващащи различни сфери на правото на собственост. Това са:
1) Правна и политическа среда (LP),
2) Право на физическа собственост (PPR) и
3) Право на интелектуална собственост (IPR).
От общо 115-те включени страни, най-добре представящите се 20% имат средно $39,991 БВП на глава от населението, а последните 20% – само $4,341.
Силната връзка показва, че държави, които защитават в по-голяма степен правото на собственост, се характеризират с по-висока икономическа сигурност.
Финландия продължава да води тази класация за трета поредна година като тази година класирането й се дължи на резултат от 8,7 от възможните 10 точки. Второто място е за Дания и Холандия с по 8,5 точки, а Нова Зеландия, Швеция, Германия и Норвегия са с по 8,3 точки.
На дъното на класацията е Бангладеш с 2,5 точки. Малко по-нагоре в класацията са Ангола, Зимбабве и Бурунди.
Къде е България?
Защитата на правото на собственост в България продължава да бъде предизвикателство. Тази година България се класира на 59-то място (общо 115) с 5,1 точки (общо 10). Това е увеличение с 0,2 точки в сравнение с миналата година, което показва незначителното подобрение в защитата на правото на собственост в България.
Една от причините за увеличаването на резултата и покачването на страната в класацията е политическата стабилност в страната и подобрените макроикономически показатели.
България има напредък и в патентната защита, където резултатът е сравнително висок. Това е следствие от изграждане на добра уредба, унифицирана с европейското законодателство. Все още обаче фирмите не търсят правата си и нямат доверие в прилагането на законовите разпоредби.
Класиране на България
Въпреки, че в сравнение с миналата година България подобрява резултата и рейтинга си, данните отново доказват, че правото на собственост не е защитено достатъчно.
В сферата на измерването на правната и политическа среда България има най-нисък резултат от 4,5 точки, което е отражение на високото ниво на корупция и липсата на доверие към съдебната система. Най-нисък резултат (3.0 от 10 точки) България получава по показателя „независимост на съдебната система", което означава, че влиянието на политически и бизнес групи върху съдебната система продължава да един от големите проблеми пред страната.
Международният индекс право на собственост е инструмент за сравнителни анализи и прогнозни изследвания на правото на собственост по света. Разработването на индексът цели да помогне слабите икономически страни да развият силни икономики именно чрез законите за собствеността.
Контакти: Зорница Манолова, ИПИ;
тел.: (+359 2) 952 62 66;
e-mail: [email protected]
Повече информация за Индекса и мястото на България в него ще бъде публикувана на 27 февруари 2009 г. (петък) в седмичния бюлетин на Институт за пазарна икономика.
За повече информация, включително резултатите на различните държави, списък на организациите-партньори или пълния доклад, посетете интернет страницата на индекса